O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

MHP wznawia eksport drobiu pomimo trudnych warunków wojennych

MHP

Jak donosi Bloomberg, firma MHP – największy producent kurczaków w Ukrainie – wznowiła eksport drobiu pomimo trudnych warunków wojennych. 

Wcześniej ukraińska firma wstrzymała wysyłki zagraniczne, ponieważ przerwany został  łańcuch dostaw, zamknięte zostały porty morskie, a statki handlowe omijają ten region. Firma została odcięta od morskich tras transportowych, które były niezbędne do prowadzenia działalności eksportowej. W warunkach wojennych zaczęto jednak poszukiwać alternatywnych rozwiązań. 

MHP wznawia eksport drobiu przy wykorzystaniu kolei

Z informacji udzielonych dla Bloomberg News przez przedstawiciela MHP wynika, że eksport drobiu został wznowiony poprzez uruchomienie transportu ciężarowego. Rozważany jest również eksport koleją, ale stanowi on pewne trudności ze względu na różnice w infrastrukturze między kolejami ukraińskimi a europejskimi. 

Ukraińska firma planuje również rozpocząć od kwietnia kampanię zasiewów na dużą skalę – obsiać 95 procent swojej ziemi. Kampania zasiewów objęłaby środkową i zachodnią część z Ukrainy, czyli regiony, które są uważane za bezpieczniejsze w porównaniu do reszty kraju. MHP koncentruje się na pozyskiwaniu pieniędzy, które są niezbędne do sfinansowania kampanii zasiewów na 360 tysięcy hektarów ziemi.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu ukraińska firma poprosiła wierzycieli o odroczenie płatności odsetek.

MHP

Firma odpowiada za większość ukraińskich dostaw drobiu do UE

Koncern MHP odpowiada za większość ze 102 tys. ton ukraińskiego eksportu drobiu do Unii Europejskiej. Jak podała klika dni temu Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, firma poinformowała w komunikacie giełdowym, że spółka w obliczu ataku Rosji na Ukrainę będzie koncentrowała się w pierwszej kolejności na bezpieczeństwie swoich pracowników, a w drugiej na produkcji i dostawach na rynek wewnętrzny. Zaopatrzenie na rynku wewnętrznym jest jednak również ogromnym wyzwaniem ze względu na liczne niebezpieczeństwa na drogach, gdzie dochodzi nawet do ostrzeliwania samochodów z żywnością.

Czytaj też: Producent mięsa Cedrob przekazuje 3 mln zł na pomoc Ukrainie

kipdip.org.pl/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023