Talk icon

Informacje

24-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

McDonald's sprzedał wszystkie swoje restauracje na terenie Rosji 

McDonald's

McDonald's sprzedał wszystkie swoje restauracje w Rosji po 30 latach obecności na tym rynku. Nowym właścicielem został Alexander Govor.

Firma zamknęła setki swoich lokali  w marcu po tym, jak Rosja najechała Ukrainę, co kosztowało ją około 55 milionów dolarów miesięcznie. W poniedziałek gigant ogłosił, że sprzeda te sklepy i opuści Rosję. Ogłoszona w czwartek sprzedaż podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, ale oczekuje się, że zostanie zamknięta w ciągu kilku tygodni.

Lokale McDonald’s przejmie Alexander Govor

Obecny licencjobiorca McDonald's, Alexander Govor, który prowadzi 25 restauracji na Syberii, zgodził się kupić 850 rosyjskich restauracji firmy i prowadzić je pod nową nazwą,

McDonald's nie ujawnił warunków sprzedaży. W ubiegłym roku rosyjskie operacje stanowiły 9% całkowitej rocznej sprzedaży firmy, czyli około 2 miliardy dolarów.

McDonald's był jedną z pierwszych zachodnich marek konsumenckich, które pojawiły się w Rosji w 1990 roku. Duży, lśniący sklep w pobliżu Placu Puszkina w Moskwie, który został otwarty wkrótce po upadku muru berlińskiego, zasygnalizował nową erę optymizmu po zimnej wojnie.

To pierwszy raz, kiedy firma „wycofała się” lub opuściła główny rynek. Planuje rozpocząć usuwanie złotych łuków oraz innych symboli i znaków z nazwą firmy. Firma zapowiedziała, że będzie również utrzymywać swoje znaki towarowe w Rosji i w razie potrzeby podejmie kroki w celu ich egzekwowania.

Ogłoszona w czwartek sprzedaż podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, ale oczekuje się, że zostanie zamknięta w ciągu kilku tygodni.

Govor zgodził się również zatrzymać 62 000 rosyjskich pracowników McDonald's przez co najmniej dwa lata na obecnych warunkach. Wypłaci on także pensje pracownikom korporacji do momentu zakończenia sprzedaży.

McDonald's

Gigant nie wykluczył powrotu na rosyjski rynek

Govor jest także półwłaścicielem Neftekhimservis, inwestora budowlanego, który jest właścicielem rafinerii ropy naftowej na Syberii. Zasiada również w zarządzie firmy Inrusinvest, której projekty obejmują centrum medyczne i hotel Park Inn w syberyjskim mieście Nowokuźnieck.

Nie jest jasne, czy inne amerykańskie sieci pójdą w ślady McDonalda i opuszczą Rosję. McDonald's był właścicielem 84% swoich rosyjskich sklepów, co dało mu większą kontrolę nad działalnością niż wielu jego rywalom, których sklepy należą do franczyzobiorców.

130 rosyjskich sklepów Starbucks zostało zamkniętych od początku marca. Jej franczyzobiorca w tym kraju, Alshaya Group z siedzibą w Kuwejcie, nadal płaci 2000 rosyjskim pracownikom.

Papa John zawiesił działalność korporacyjną w Rosji i nie przyjmuje już opłat licencyjnych od swoich 185 sklepów. Ale sklepy, których właścicielem jest przedsiębiorca z Kolorado, Christopher Wynne, pozostają otwarte. 

McDonald's pozostawił sobie “otwartą furtkę”, że pewnego dnia może powrócić do Rosji.

Czytaj też: Nowe sankcje na rosyjskie i białoruskie podmioty – w tym grupę Wagnera i farmy trolli

actionnews5.com/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023