Talk icon

Informacje

26-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Mateusz Morawiecki: Nowy gazociąg wzmacnia bezpieczeństwo

Morawiecki

Mateusz Morawiecki podczas uruchomienia połączenia gazowego Polska–Słowacja, stwierdził, że może ono wzmacniać bezpieczeństwo między naszymi krajami.

W piątek w Strachocinie odbyła się uroczystość uruchomienia połączenia gazowego Polska–Słowacja. Gazociąg miedzy Polską a Słowacją, który uruchamiamy, jest dowodem, że połączenia północ-południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo między naszymi krajami – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki w Strachocinie na Podkarpaciu.

Nowy gazociąg otwarty

„Gazociąg miedzy Polską a Słowacją jest dowodem, że połączenia północ–południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo między naszymi krajami. To także inwestycja Trójmorza, państw Europy centralnej, które w ten sposób konstruują swoje bezpieczeństwo” – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Podziękował premierowi Słowacji Eduardowi Hegerowi za osobiste zaangażowanie w budowę bezpieczeństwa opartą o system północ-południe, a nie wschód-zachód i uzależnienie od Rosji”.

„To jest gazociąg pokoju, to jest gazociąg bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do tego, który był budowany przez Niemcy i Rosję, ze wsparciem innych krajów, czyli Nord Stream I i II, który był gazociągiem wojny” – dodał premier Morawiecki.

Morawiecki

Mateusz Morawiecki o bezpieczeństwie energetycznym

Interkonektor Polska-Słowacja, któremu otwarciu przyglądał się Mateusz Morawiecki, to dwukierunkowy gazociąg wysokiego ciśnienia łączący gazowy węzeł krajowego systemu w Strachocinie na Podkarpaciu ze słowackim węzłem Velke Kapuszany przy granicy z Ukrainą. Przebiega tamtędy gazociąg "Braterstwo" - jedna z tras eksportu rosyjskiego gazu na zachód, przez Ukrainę.

Interkonektor Polska–Słowacja liczy 61 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. Po stronie polskiej inwestorem był operator przesyłowy gazu Gaz-System, po słowackiej – tamtejszy operator Eustream. Interkonektor ma mieć maksymalną przepustowość do 4,7 mld m sześc. gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m sześc. w stronę Polski.

Czytaj również: Morawiecki nie wyklucza przedłużenia Tarczy Infacyjnej na przyszły rok

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023