Talk icon

Informacje

17-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Małpia ospa w Polsce. MSZ podaje najnowsze dane

małpia ospa

Małpia ospa to odzwierzęca choroba wirusowa. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną

danych udostępnionych  przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w Polsce potwierdzono dotąd 104 przypadki małpiej ospy. Resort podał ponadto, że sześć przypadków uznano za prawdopodobne – dwóch pacjentów wypisano ze szpitala po upływie okresu zakaźności, a cztery osoby przebywają w izolacji domowej.

Małpia ospa w Polsce

"W Polsce potwierdzono dotąd 104 przypadki małpiej ospy" – wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia.

Resort w odpowiedzi na pytania podał, że od 31 maja zgłoszono do Państwowej Inspekcji Sanitarnej łącznie 187 przypadków podejrzeń zakażenia wirusem ospy małpiej.

104 z nich zostały potwierdzone. MZ poinformowało, że 28 pacjentów przebywa w szpitalu, a 76 zostało wypisanych ze szpitala po upływie okresu zakaźności. Resort podał ponadto, że sześć przypadków uznano za prawdopodobne  dwóch pacjentów wypisano ze szpitala po upływie okresu zakaźności, a cztery osoby przebywają w izolacji domowej.

MZ przekazało również, że 65 przypadków zostało wykluczonych, a 12 jest w trakcie badania.

Małpia ospa to odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Choroba przenosi się z człowieka na człowieka przez bliskie kontakty, w tym kontakty intymne. Do zakażeń dochodzi drogą kropelkową lub z krwią i wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przez śluzówki. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała.

małpia ospa Polska

Przeczytaj też: Małpia ospa zagraża zdrowiu i życiu? Eksperci rozwiewają wątpliwości

fot.twitter.com

swiatrolnika.info 2022