O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Malina Polana jest jedną z najchętniej uprawianych malin w Polsce

malina Polana

Malina Polana jest polską, licencjonowaną odmianą. Jej owoce są są duże, zwarte, jaskrawo czerwone z połyskiem i bardzo smaczne.

W ubiegłym roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informował, że Polska jest piątym producentem malin na świecie i liderem w Unii Europejskiej. Do najczęściej uprawianych odmian należą wyhodowane przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach: „Polana”, „Polka”, „Beskid” oraz „Benefis”. 

Polskie maliny słynne na świecie

Maliny to trzeci pod względem skali produkcji, po truskawkach i porzeczkach, gatunek owoców jagodowych uprawianych w Polsce. W 2021 r. byliśmy piątym producentem na świecie i liderem w UE. Polskie maliny trafiały w ubiegłym roku głównie do Niemiec. Jeśli chodzi o popularne odmiany, to najchętniej do uprawy wybierana jest malina Polana, Polka, Benefits oraz Beskid.

Pamiętajmy, że maliny zawierają wiele witamin z grupy B tj. witaminę B1, B2, B6, C i E, a także minerały: magnez, żelazo, potas i wapń. Owoce malin zawierają dużo błonnika, dzięki czemu stymulują właściwą pracę jelit, zapobiegają nowotworom jelita grubego, trzustki i prostaty oraz hamują również rozwój bakterii jelitowych.

malina Polna uprawa

Malina Polana jest odporna na wirusy 

Odmiana wyróżnia się odpornością na wirusy oraz łatwą technologią uprawy. Odpowiednio pielęgnowana, przy obecnie dostępnym sposobie uprawy, może plonować na bardzo dobrym poziomie. Malina Polana jest zalecana do uprawy w ogródkach działkowych oraz do uprawy towarowej. Jeśli chodzi o jej owoce, to warto wiedzieć, że dojrzewają w drugiej dekadzie sierpnia aż do początku listopada, lub do przymrozków (w ujemnych temperaturach giną zawiązki owoców). 

Zarówno malina Polana, jak i pozostałe odmiany uwielbiają gleby żyzne, średnio zwięzłe, o uregulowanych stosunkach powietrzno-wodnych. Gleby nieprzepuszczalne nie nadają się pod maliny ze względu na możliwość zalewania. Warto wiedzieć, że odczyn gleby pod maliny powinien być lekko kwaśny. Zalecany poziom pH to 5,5 – 6,8 (niektóre źródła wskazują nawet 6,5-6,8).

Polanę należy sadzić co 0,3-0,5m w rzędzie i zachować około 1,5-1,8m odległości między poszczególnymi rzędami. Im większa jest odległość między rzędami, tym łatwiejsza jest pielęgnacja i zbiór owoców.

Czytaj także: Maliny – najlepsze stanowisko pod uprawę owoców

akademiaroślin.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023