O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-03-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Maląg: Szacowana stopa bezrobocia nie zmieniła się

Stopa bezrobocia

Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 5,5 proc.

Szefowa MRiPS Marlena Maląg podkreśliła, że odnotowany wynik oznacza brak zmian względem stycznia. Według szacunków ministerstwa w lutym w urzędach pracy zarejestrowanych było 866,1 tys. osób bezrobotnych, o 55,7 tys. mniej niż w końcu lutego ub. roku.

Stopa bezrobocia jest na poziomie sprzed pandemii COVID-19

"Kolejne dobre informacje płyną z naszego rynku pracy. Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc. i nie zmieniła się względem stycznia" – podała minister Marlena Maląg.

Wskazała, że w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku nastąpił spadek o 0,4 punkty procentowe.

"Równie niskie bezrobocie mieliśmy w lutym 2020 r., przed wybuchem pandemii COVID-19 w Polsce. Nasz rynek pracy doskonale poradził sobie z kryzysem, jaki dotknął cały świat. Podczas gdy w innych krajach wciąż zamykają się firmy z powodu skutków pandemii, Polska jest jednym z liderów z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas jedynie Czechy" – podkreśliła szefowa MRiPS.

Stopa bezrobocia

Według szacunków ministerstwa w lutym w urzędach pracy zarejestrowanych było 866,1 tys. osób bezrobotnych, o 55,7 tys. mniej niż w końcu lutego ub. roku.

Resort podał, że pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 92,3 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 0,3 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023 r. kształtowała się w przedziale od 3,2 proc. w woj. wielkopolskim do 9,4 proc. w warmińsko-mazurskim.

Zobacz także: Stopa bezrobocia wzrośnie? PIE: W najbliższych miesiącach jest to możliwe

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023