O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Maląg: Firmy poszkodowane przez stan Odry otrzymają pomoc

Maląg

Maląg poinformowała, że projekt ustawy o szczególnym wsparciu tych podmiotów będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

W związku z obecną sytuacją na Odrze według szacunków ze świadczenia pomocowego skorzysta ponad 62 tys. pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą. Jak przekazał wiceminister Szwed, określono 23 branże, objęte Polską Klasyfikacją Działalności, których przedstawiciele mogą ubiegać się o pomoc.

Minister Maląg: musimy chronić firmy, które ucierpiały w związku z sytuacją na Odrze

"Musimy chronić firmy, które ucierpiały w związku z sytuacją na Odrze. Projekt ustawy o szczególnym wsparciu tych podmiotów będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu" – poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Według szacunków resortu, ze wsparcia w wysokości 3010 zł skorzysta ponad 62 tys. osób.

Przypomniała, że został już przygotowany projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze.

"Chcemy tę ustawę procedować na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które będzie w przyszły tygodniu, ale zakładamy też rozporządzenie. Ustawa będzie dawała delegację do rozporządzenia, abyśmy mogli elastycznie wpierać firmy (...), które będą potrzebowały dofinansowania, by ścieżka legislacyjna była krótsza" – podkreśliła Maląg.

Jak mówiła Maląg, na tę chwilę o wsparcie będą mogły ubiegać się 34 powiaty, które wykażą spadek przychodów o 50 proc. Minister dodała, że "musi być szybka, krótka ścieżka składania wniosków i ich obsługi".

"Operatorem będzie ZUS, tam drogą elektroniczną będą składane wnioski" – wskazała.

Maląg Odra

Świadczenia sfinansuje Fundusz Pracy

Jak mówił wiceminister Szwed, kwota świadczenia będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będzie też od niego odprowadzana składka zdrowotna, będzie też zwolniona od egzekucji komorniczej. Dodał, że jednorazowe świadczenie i koszty obsługi wypłaty tego świadczenia będą finansowane z Funduszu Pracy.

Poinformował, że według szacunków ze świadczenia skorzysta ponad 62 tys. pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą. Jak przekazał, określono 23 branże, objęte Polską Klasyfikacją Działalności, których przedstawiciele mogą ubiegać się o pomoc.

Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk zapewniła, że projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów został skonsultowany z przedstawicielami przedsiębiorców.

"Już w ubiegłym tygodniu wpłynęły do nas kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności – PAP)) od przedsiębiorców, które zostały przeanalizowane. Przeważająca ich część została uwzględniona w naszych wyliczaniach" – powiedziała Semeniuk. Zapowiedziała, że pomoc dotrze ogółem do 10 tys. przedsiębiorstw.

Maląg dodała, że z PKD, które zostały uwzględnione w projekcie ustawy o szczególnym wsparciu firm, które ucierpiały w związku z katastrofą ekologiczną nad Odrą, jest to ponad 10 tys. firm i ponad 68 tys. osób.

"Ale to mówimy, jeżeli wszystkie te firmy miałyby ten spadek. Budżet tego przedsięwzięcia to jest wtedy ponad 206 mln zł – jakby 100 proc. było wypłaconych dofinansowań" – dodała.

Czytaj też: Rybacy: Jest szansa, by Odra odrodziła się w dwa-trzy lata

fot.gov.pl/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023