Talk icon

Informacje

15-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Kraje UE mogą udostępnić Ukrainie magazyny zbóż

Magazyny zbóż

Rządy Unii Europejskiej rozpoczęły dyskusję nad pomysłem, by magazyny zbóż zostały tymczasowo udostępnione dla Ukrainy, która wzmaga się z wojną.

Wiceminister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Markiyan Dmytrasevych wystąpił na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Przedstawił eurodeputowanym sytuację z eksportem ukraińskich produktów rolnych i mówił o priorytetowych potrzebach Ukrainy w związku z blokadą portów morskich.

Polityka rolna UE, a Ukraina

„Przy obecnym niskim tempie eksportu Ukraina może otrzymać niedobór obiektów magazynowych na zbiory 10–15 mln ton. Przed wojną łączna pojemność magazynowa wynosiła 75 mln ton zboża, ale dziś pozostało już tylko 60 mln ton – reszta została stracona na skutek zniszczeń i czasowej okupacji. Dlatego mamy pilną potrzebę wyposażenia tymczasowych magazynów zboża – konstrukcje modułowe i worki foliowe” – przedstawił sytuację Dmytrasevych.

Magazyny zbóż mogą zostać tymczasowo udostępnione przez Unię Europejską – w efekcie powinno to znacząco pomóc w zachowaniu zbiorów i zabezpieczeniu przyszłych dostaw zboża na rynki światowe.

„Funkcjonalne laboratoria fitosanitarne i weterynaryjne w porcie Dunaju w Izmailu pomogą przyspieszyć eksport ukraińskich produktów, a także odpowiednia ilość sprzętu laboratoryjnego na przejściach granicznych, przez które odbywa się tranzyt. Ukraina złożyła już wniosek do Komisji Europejskiej” – powiedział wiceminister.

Magazyny zbóż

Magazyny zbóż potrzebne od zaraz

Markiyan Dmytrasevych podziękował za wsparcie polityczne, humanitarne, wojskowe i finansowe udzielone Ukrainie przez państwa członkowskie UE i wezwał do niewstrzymywania dostaw broni na Ukrainę, gdyż „jedynie wsparcie dla integralności terytorialnej naszego kraju jest gwarancją światowego bezpieczeństwa żywnościowego”.

Po posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE Markiyan Dmytrasevych powiedział, że delegacja europejska powinna w przyszłym tygodniu odwiedzić przejścia graniczne, aby ocenić sytuację za pomocą kontroli i jeszcze bardziej ograniczyć biurokrację na granicach w zakresie eksportu ukraińskich produktów rolnych.

Wojska rosyjskie wydają się brać na cel magazyny zbóż na Ukrainie – czytamy w analizie KE na temat ryzyka kryzysu żywnościowego na świecie.

Kwestia ta jest jednym z tematów dyskusji unijnych ministrów rolnictwa, którzy obradują we wtorek w Brukseli. KE zwróciła uwagę, że dostawy żywności w UE nie są zagrożone, ale wojna na Ukrainie uwypukliła zależność rolnictwa UE od importu energii, nawozów i pasz.

Czytaj również: Ukraińskie porty pozostaną zablokowane. Nie osiągnięto porozumienia

Agravery/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023