Informacje
20-11-2022
Minister Henryk Kowalczyk zapowiedział, że magazyny produktów rolniczych spółki Elewarr w północnej Polsce zostaną rozbudowane za 250 mln zł.
Wicepremier ocenił, że to ważna inwestycja, która przełoży się na eksport zbóż przez bałtyckie porty. Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka powiedział, że w Polsce północno-wschodniej infrastruktura Elewarru była przez lata niedoinwestowana i dlatego potrzebne są nakłady.
Magazyny Elewarr czeka rozbudowa
Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że magazyny wchodzącej w skład Polskiej Grupy Spożywczej spółki Elewarr zostaną rozbudowane.
,,To ważne, bo tutaj są duże gospodarstwa towarowe, produkujące wiele zbóż. To ważne ze względu na odległość do portów Morza Bałtyckiego. Inwestycja jest też istotna po to, by Polska pomagała w eksporcie ukraińskim rolnikom" – mówił podczas konferencji w Bartoszycach wicepremier Kowalczyk.
Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka powiedział, że w Polsce północno-wschodniej infrastruktura Elewarru była przez lata niedoinwestowana i dlatego potrzebne są nakłady.
,,Stąd pomysł na Spichlerz Północy. Ma on wykorzystać potencjał znajdujący się w województwie warmińsko- mazurskim. Oddział Elewaru w Malborku ma swej gestii, oprócz miejscowego magazynu, także magazyny w Bartoszycach, Braniewie, Ornecie i Pieniężnie. W latach 2023-27 na rozbudowę i modernizację magazynów przeznaczonych zostanie 250 mln zł" – mówił wiceminister Andrzej Śliwka.
Jak wskazał, jest to przełomowe działanie, ponieważ "polscy rolnicy będą podejmować współpracę z polską spółką, która będzie ich traktować po partnersku". Dodał, że obecnie z Elewarem współpracuje 2,5 tys. rolników z woj. warmińsko-mazurskiego, a dzięki zwiększeniu powierzchni magazynowej ta liczba może się podwoić.
Inwestycja usprawni technologię
Prezes spółki Elewarr Hubert Grzegorczyk powiedział, że inwestycja przyczyni się także do usprawnienia technologii.
,,Jako Elewarr będziemy mogli wchodzić w nowe obszary działania polskiego rolnictwa, np. prowadzenie intensywnego skupu kukurydzy. Nasze elewatory w Bartoszycach i Pieniężnie nie mają takich zdolności technologicznych" – dodał.
Wskazał, że "większa powierzchnia magazynowa zostanie także przeznaczona pod rezerwy strategiczne, które odpowiadają za bezpieczeństwo kraju".
,,Zapewni zwiększenie eksportu, przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy i ożywienia terenów popegeerowskich" – mówił Grzegorczyk.
Czytaj też: Henryk Kowalczyk: Popieram towrzenie sieci sklepów wokół KGS
PAP/fot.Elewarr