Talk icon

Informacje

23-07-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Łotewskie niebieskie krowy – rasa o wyjątkowym odcieniu skóry

niebieskie krowy

Czasami w gospodarstwach krajów bałtyckich można zaobserwować rzadkie zjawisko. Wyjątkowe łotewskie niebieskie krowy pasą się tam na polach. 

Zwierzęta te wzięły swoją nazwę od niezwykłego szaro-niebieskiego odcienia skóry. Wydajność mleczna rasy wynosi 15 litrów dziennie po pierwszym wycieleniu. Później wzrasta do 30 litrów. Łotewska rasa niebieska należy do typu uniwersalnego. U zwierząt wyrażane są oba kierunki rozwoju.

Niebieskie krowy hoduje się w kierunku mięsnym i mlecznym

Niebieskie krowy hodowane są w kierunku mięsnym i mlecznym. Przyrost masy ciała jest szybki, ale priorytetem jest mleko. Zawartość tłuszczu w napoju wynosi 4,5%. Ale znanych jest co najmniej 7 zwierząt, w których wartość ta przekracza 5%. Natomiast w jednym z regionów Łotwy wyhodowano niebieską krowę, dającą mleko o zawartości białka około 4% i zawartości tłuszczu 6,27%.

Wydajność mleczna rasy wynosi 15 litrów dziennie po pierwszym wycieleniu. Później wzrasta do 30 litrów. Z 10 litrów mleka uzyskuje się do 3 kilogramów twarogu. Olejek na bazie produktu okazuje się jasnożółty.

niebieskie krowy

Warunki hodowli zależą od pory roku

Łotewska rasa niebieska należy do typu uniwersalnego. U zwierząt wyrażane są oba kierunki rozwoju. Ale produkty mleczne wyróżniają się wysoką jakością i zawartością białka. Podobnie jak inne bydło, niebieskie krowy mają swoje zalety i wady.

Niebieskie krowy można hodować w różnych regionach. W Rosji rasa zapuści korzenie prawie wszędzie, z wyjątkiem południowych regionów o dusznym klimacie.

Warunki życia łotewskich niebieskich krów zależą od pory roku. Latem wypuszcza się zwierzęta na wypas. W pobliżu gospodarstwa najlepiej wybrać miejsce do spacerów z dobrą i soczystą trawą. Wskazane jest wyposażenie baldachimu w celu ochrony przed złą pogodą.

Łotewskie krowy przystosowane są do chłodnego klimatu. Pomieszczenie dla zwierząt musi być regularnie wentylowane. Pożądane jest, aby budynek miał duże okna, które wpuszczają wystarczającą ilość światła słonecznego. Rasa ta jest bardzo czysta i zaleca się by czyścić zagrodę co 2 dni.

Rasa ta jest odporna na warunki atmosferyczne

Ta rzadka rasa jest odporna na warunki atmosferyczne. Trudność hodowli polega na tym, że nie ma już prawie żadnych wyjątkowych zwierząt. Bardzo trudno jest nabyć cielęta z umaszczeniem niebieskim. Ale premią dla rolników, którzy zdecydują się na taki krok, są różne dotacje. Rząd łotewski jest zainteresowany ochroną krów, które są narodowym symbolem tego kraju. Unia Europejska pomaga również hodowcom tej rasy – w ramach specjalnego programu ratowania zagrożonych gatunków.

Czytaj też: Aberdeen Angus jest drugą najbardziej liczebną mięsną rasą bydła

garden-pl.desigusxpro.com/fot.Pxhere/Wikimedia

swiatrolnika.info 2022