O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-03-2022

Autor: Michał Rybka

Łódzkie i warszawskie zoo na pomoc ukraińskim zwierzętom

zoo

Na wojnie oprócz ludzi cierpią również zwierzęta. Zoo w Łodzi oraz Warszawie zorganizowało pomoc humanitarną dla swoich ukraińskich odpowiedników.

Krzysztof Babij z łódzkiego ogrodu zoologicznego poinformował, że Łodzi wyjeżdżają transporty z pomocą humanitarną dla ukraińskich ogrodów zoologicznych. A to wszystko dzięki zaangażowaniu pracowników z Łodzi i Warszawy. Na Ukrainę wysłano m.in. karmę, opatrunki oraz płyny fizjologiczne dla zwierząt. 

Każda pomoc na wagę złota

Z Łodzi wyruszają transporty z pomocą dla ukraińskich ogrodów zoologicznych. "Wszystko dzięki zaangażowaniu pracowników zoo z Łodzi i Warszawy. W paczkach znalazły się m.in. specjalistyczne nosze, karma, opatrunki, płyny fizjologiczne dla zwierząt i ubrania dla lekarzy weterynarii. Oprócz materiałów pozwalających zadbać o dobrostan zwierząt, na Ukrainę wysłano materace, koce i jedzenie dla opiekunów, którzy towarzyszą swoim podopiecznym przez całą dobę" – relacjonował Babij.

Wyjaśnił, że pracownicy łódzkiego zoo są w kontakcie z obsługą ogrodów zoologicznych na Ukrainie. "Znamy ich potrzeby. Ze względu na przerwane łańcuchy dostaw wszędzie brakuje pożywienia dla zwierząt, lekarstw, filtrów do oczyszczania wody i siatek do wyłapywania zwierząt" – podkreślił.

"Najtrudniejsza sytuacja jest w rezerwacie Aksania Nowa (lista informacyjna UNESCO) mieszczącym się w obwodzie chersońskim. W rezerwacie jest 3000 gatunków zwierząt. Pracuje tam 250 osób" – tłumaczył Babij i dodał, że dotkliwie skutki wojny odczuwają ogrody w Kijowie, Charkowie i Łucku.

zoo

Ukraińskie zoo wspiera wiele środowisk

"W sumie na Ukrainie funkcjonuje kilkanaście ogrodów i rezerwatów. Niestety pomoc humanitarna może na razie bezpiecznie dotrzeć tylko do Łucka i Równego. Jeśli sytuacja na to pozwoli, dary będą transportowane na wschód, w odleglejsze miejsca" – przekazał.

"Zgłaszają się do nas wyspecjalizowane firmy, które deklarują pomoc w ewakuacji zwierząt z Ukrainy, nie jest to jednak teraz możliwe. Jedyne co możemy zrobić to zbierać fundusze na przyszłe działania, takie jak organizowanie kolejnych transportów z darami i ewentualna odbudowa zniszczonych pawilonów hodowlanych w przyszłości" – wyjaśnił Babij.

"Trwa internetowa zbiórka +Razem dla Ukraińskich Ogrodów Zoologicznych+ (https://zrzutka.pl/razemdlazoo). Dzięki datkom miłośników zwierząt udało się zebrać już ponad 100 tysięcy złotych. Rekordowej wpłaty w wysokości 50 tysięcy złotych dokonał Pan Sergiej – darczyńca ze Stanów Zjednoczonych, który urodził się w Charkowie i w dzieciństwie często odwiedzał tamtejsze zoo. Zbiórkę wspierają również aktorzy i dziennikarze" – poinformowało łódzkie zoo.

Oprócz łódzkiego i warszawskiego oddziału do akcji przyłączyło się kilkanaście innych ogrodów zoologicznych z całej Polski.

Czytaj także: Weterynarze na pomoc Ukrainie! Apel Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej

źródła:PAP/fot.pexels.com

swiatrolnika.info 2023