O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

09-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Lewiatan: Nowelizacja ustawy wiatrakowej to odpowiedni kompromis

Nowelizacja ustawy wiatrakowej

Konfederacja Lewiatan uważa, że nowelizacja ustawy wiatrakowej jest kompromisem między potrzebami rynku i klimatu, a rządem przyznającym się do błędów.

Przypomnijmy, że rząd we wtorek przyjął projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który liberalizuje przepisy dotyczące ich lokalizacji. Zdaniem ekspertów branża wiatrowa jest jedną z najprostszych, najczystszych, najbardziej przewidywalnych technologii i potrzebuje jedynie dobrego prawa.

Nowelizacja ustawy wiatrakowej przyjęta przez rząd

Konfederacja Lewiatan przypomniała w komentarzu, że w 2016 roku wprowadzono tzw. zasadę 10H, która oznacza, że odległość elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkalnych (i odwrotnie) ma wynosić co najmniej 10-krotność wysokości wiatraka, co w praktyce zablokowało możliwość planowania nowych lokalizacji wiatraków na lądzie. Przyjęta we wtorek przez rząd nowelizacja ustawy wiatrakowej wskazuje, że wiatraki będą mogły być lokalizowane w minimalnej odległości 500 metrów od zabudowań.

,,Nowe prawo jest kompromisem pomiędzy palącymi potrzebami rynku energetycznego, zdrowego rozsądku i ochrony klimatu, a dojrzałością rządu do wycofania się z błędnych politycznych decyzji. Trudno jednak przewidzieć na ile skuteczne okaże się to poluzowanie przepisów" – ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan Jan Ruszkowski.

,,Sześć lat temu rządowi udało się wylać dziecko z kąpielą. Na polityczne zamówienie, na przekór prognozom, potrzebom gospodarki i zobowiązaniom klimatycznym, zablokowano w Polsce na lata najbardziej opłacalny sektor energetyki odnawialnej. Zmarnowaliśmy kilka bezcennych lat. W tym czasie ani nie inicjowano nowych projektów wiatrowych, ani nie zwiększano mocy istniejących turbin" – wskazał ekspert.

nowelizacja ustawy wiatrakowej

Branża potrzebuje dobrego prawa

Ruszkowski zauważył, że reguła 10H jednak nie znikła a jedynie daje samorządom możliwość ustanawiania od niej wyjątków. W jego ocenie i tak żaden wiatrak nie będzie mógł stanąć bliżej niż pół kilometra od najbliższych zabudowań, nawet jeśli mieszkańcy nie mieliby nic przeciwko. Ponadto – jak uważa – projekt nie upraszcza procedur, nie skraca ścieżki inwestycyjnej.

,,Grożący Europie długotrwały kryzys energetyczny nie wymaga od nas dziś jedynie częściowej deregulacji, kroku wstecz i zbliżania się do sytuacji sprzed sześciu lat. Potrzebujemy kroku w przód – strategicznego wsparcia rozwoju całego miksu energetyki odnawialnej – w tym wiatrowej" – stwierdził Ruszkowski.

Dodał, że branża wiatrowa jest jedną z najprostszych, najczystszych, najbardziej przewidywalnych technologii.

,,Potrzebuje jedynie dobrego prawa. Nie chodzi o to, by stawiać wiatraki gdzie popadnie, ale o to, by w dobrych lokalizacjach uprościć procedury i skrócić bardzo długi obecnie proces inwestycyjny" – podkreślił.

Czytaj też: Nowelizacja ustawy wiatrakowej przyjęta przez rząd

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023