O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-01-2022

Autor: Oliver Pochwat

Lech Kołakowski: Chcę budować polską potęgę rolną

Lech Kołakowski

Wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski w rozmowie z portalem Świat Rolnika Info wyznaczył cele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na nowy rok.

Lech Kołakowski twierdzi, że głównym celem jest zwalczanie ASF i odbudowa pogłowia trzody chlewnej. Ponadto ważne będzie również rozwijanie eksportu i walka o konsumenta za granicą. Wiceminister chce promować polskie mięso i wrócić do stanu sprzed lat, kiedy to Polska produkowała 25 mln tuczników rocznie. Kołakowski deklaruje ciężką pracę na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa.

Światrolnika.info: Jakie działania względem ASF przewidziano na 2022 rok? Co robić z tymi dzikami i z pogłowiem trzody chlewnej w Polsce?

Lech Kołakowski: ASF jest chorobą zakaźną uderzającą w produkcję trzody chlewnej, to jest najważniejsze zadanie resortu rolnictwa, z którym musimy sobie poradzić. Jest to kwestia przygotowania projektu specustawy. Chcę też podkreślić, że gospodarzem ustawy prawa łowieckiego jest resort ochrony środowiska. Do końca roku przedstawimy nasz dorobek prawny z zakresu specustawy związanej z ASF i po nowym roku rozpocznie się procedura. Robimy wkład do ustawy prawa łowieckiego, którego gospodarzem jest resort ochrony środowiska.

Przedstawiamy szereg działań związanych ze skutecznych działaniem na rzecz depopulacji stad dzików. Będą prace legislacyjne i szczegółowo na komisach w Sejmie, Senacie, każdy poseł, członek komisji będzie mógł wypowiedzieć się, wypowiedzieć się, zgłosić poprawki. Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi Jest to groźna choroba, a nasze działanie dotyczące ASF, depopulacji jest działaniem prewencyjnym w obronie hodowli trzody chlewnej. Natomiast docelowym zadaniem jest przyjęcie programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej. Może na początku to będzie pół miliona loch jako stada podstawowego.

Bardzo chciałbym, aby polscy rolnicy byli eksporterami prosiąt, a nie importerami. Chciałbym odwrócić to co się dzieje w tej chwili na polskim rynku. Przyjęcie programu związanego z odbudową pogłowia trzody chlewnej jest w interesie polskiej racji stanu, działań rządu i resortu. Będziemy podejmować wszelkie działania, aby na polskim stole był polski schabowy z polskiego tucznika.

Światrolnika.info: Bardzo się cieszę, że Pan minister wspomniał o konieczności redukcji populacji dzika. Bardzo się cieszę, że ministerstwo do tego podchodzi poważnie i wreszcie zaczyna słuchać rolników, którzy mówią, że liczbę dzików należy zredukować. Zaciekawiło mnie to, o czym powiedział Pan minister, czyli odbudowa polskiej produkcji trzody chlewnej.

Lech Kołakowski: Chcę powiedzieć, że byliśmy potentatem, Lech Kołakowski produkowaliśmy jeszcze kilka dekad wcześniej ponad 25 mln sztuk tuczników. Chcę ten stan przywrócić, dlatego jest potrzebny program, gdzie docelowo będzie milion loch, ale nie będzie to tylko chów nakładczy, a polski rolnik będzie miał też swoje prosięta w obiegu zamkniętym. Poza programem odbudowy pogłowia trzody chlewnej kolejnym programem będzie zwiększenie produkcji bydła mięsnego na rynek wewnętrzny i eksport. Oprócz tego jesteśmy potentatem w drobiu i zależy mi na wsparciu produkcji polskich mięs i zwiększenia eksportu.

Będę dążył, abyśmy budowali polską potęgę mięsną na rynki wewnętrzne i eksport. Będziemy promować polskie mięso. Będą podejmowane działania promocyjne w innych państwach. Stoi przed nami szereg wyzwań, ale musimy podjąć te działania, aby wzmocnić ekonomiczny byt polskiej wsi.

Światrolnika.info: Czy w związku ze stratami, które są spowodowane afrykańskim pomorem świń, polscy rolnicy mogą liczyć na wsparcie ze strony Ministerstwa Rolnictwa? Czy nie zostaną pozostawieni sami sobie, ze swoimi problemami tak, jak to niestety było w przypadku lat poprzednich?

Lech Kołakowski: Będzie potrzebna pomoc instytucjonalna polskiego rządu jak również resortu rolnictwa w skutkach ASF. Państwo polskie, resort rolnictwa i inne ministerstwa będą pomagać rolnikom, to deklaruję. Taka jest też moja rola, jestem tutaj po to, aby pomóc polskiej wsi, polskiemu rolnikowi, chcę budować polską potęgę rolną.

Czytaj też: Michał Urbaniak: ASF, ptasia grypa i Zielony Ład powinny być priorytetami MRiRW

fot. gov.pl/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023