Informacje
28-07-2021
Lech Kołakowski podczas konferencji prasowej pod siedzibą Bielmlek w Bielsku Podlaskim poinformował, że rolnicy nie muszą się już obawiać komornika. Pomoc z budżetu państwa wyniesie ponad 20 mln złotych.
Lech Kołakowski pomaga oszukanym
Rolnicy z Bielska Podlaskiego czekali na pomoc 2 lata. W 2019 r. Bielmlek popadł w ogromne kłopoty finansowe. Spółdzielnia mleczarska niebyła wstanie wypłacać pieniędzy za mleko. Po ogłoszeniu upadłości na ponad 800 rolników spadło widmo odpowiedzialności za długi. W świetle prawa to właśnie oni formalnie są właścicielami spółdzielni mleczarskiej.
Każdy rolnik, który był jednocześnie spółdzielcą, musiał przekazać aż 50 tys. złotych. Suma ta powstała w wyniku odprowadzania drobnych kwot potrącanych z dostaw mleka.
Czytaj także: Mirosław Maliszewski: sadownicy stracili nadzieję na odszkodowania za grad
Lech Kołakowski zobowiązał się pomóc poszkodowanym, słowa dotrzymał Konferencja prasowa pod siedzibą Bielmleku z jego udziałem zebrała blisko 150 osób. Poseł Partii Republikańskiej przedstawił zgromadzonym stosowne rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Państwo polskie jest zobowiązane pomóc rolnikom, polskim rolnikom i państwo stanęło na wysokości i tu chcę podziękować prezesowi, premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za ich przychylność, na mój wniosek przyjęte zostało rozporządzenie.
– mówił Lech Kołakowski podczas konferencji prasowej.
Już w marcu byłem w tym miejscu podczas słusznych protestów rolników obiecałem pomoc i słowa dotrzymałem
– przypomniał poseł.
Dziękuję prezesowi i premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że nie zostawili rolników bez pomocy. To dzięki ich działaniom Wy jako rolnicy nie zostaliście sami w tej trudnej sytuacji
– podkreślił Lech Kołakowski
Polska wieś i polskie rolnictwo jest jedno niezależnie od poglądów politycznych i zasługuje na wsparcie
–zaakcentował
Lech Kołakowski wyjaśnia kto otrzyma wsparcie od państwa
Rolnicy mogą liczyć na wsparcie państwa w wysokości 40 tys. zł. Informacja ta szczególnie dotyczy prawie 800 rolników, którzy otrzymali od syndyka wezwanie do zapłaty. Większość z nich ma brakujące kwoty niższe niż rządowe wsparcie. Jedynie 93 członków spółdzielni zostało wezwanych do dopłacenia do udziałów ponad 40 tys. zł. Oni również mogą liczyć na wsparcie ze strony Polski.
Rolnicy otrzymają także rekompensatę za mleko, które dostarczyli do Bielmleku i nie otrzymali należytej zapłaty. Rząd zobowiązał się pokryć aż 80 proc. zaległych opłat. Dotyczy to wszystkich rolników niezależnie od ilości oddanego mleka.
Aby otrzymać to wsparcie, rolnicy muszą złożyć stosowny wniosek w powiatowym oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Formularze wniosków dostępne będą w agencjach oraz na stronie internetowej. Termin na składanie wniosków wyznaczony został od 1 do 15 sierpnia. Do wniosku należy również dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość udziałów, wezwanie od syndyka oraz nieopłacone rachunki czy faktury za mleko.