Talk icon

Informacje

03-04-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Lasy Państwowe przekażą miliony na walkę z koronawirusem

Lasy Państwowe

Lasy Państwowe odpowiedziały na apel ministra środowiska i przekażą 2 mln zł służbie medycznej na walkę z koronawirusem. Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych (RDLP), po konsultacji z Dyrekcją Generalną, będą dokonywały zakupów dla szpitali występujących na ich obszarze działania, by wspomóc medyków i pozostały personel pracujący w instytucjach narażonych na najczęstszy kontakt z koronawirusem.

Lasy Państwowe już rozpoczęły walkę z koronawirusem

Na działania Regionalnych Lasów Państwowych w kwestii walki z koronawirusem nie trzeba było długo czekać. Olsztyńska Dyrekcja LP przeznaczyła 50 tys. zł na zakup masek, gogli i kombinezonów ochronnych dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Kolejnym przykładem walki z koronawirusem przez Lasy Państwowe jest RDLP w Radomiu, która wydała już blisko 100 tys. zł na zakup niezbędnego sprzętu do przekształconych w zakaźne jednostki radomskie Szpitale Specjalistyczne im. dr. Tytusa Chałubińskiego i Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach oraz szpitali
w Staszowie i Włoszczowie.

61 tys. wydała RDLP we Wrocławiu i dolnośląskie nadleśnictwa dla personelu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, Powiatowego Centrum lasy panstwowe koronawirusMedycznego w Brzegu Dolnym, szpitali w Lwówku Śląskim, Oławie, Lubaniu i Świdnicy na walkę z kornawirusem zakupując, m.in. przyłbice ochronne, maseczki i kombinezony. Natomiast szpital w Ząbkowicach Śląskich otrzymał urządzenie do dezynfekcji ambulansów.

Poznańska RDLP na walkę z koronawirusem przeznaczy 130 tys. zł. Znaczna część tych środków wspomoże przekształcenie poznańskiego Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w szpital zakaźny.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi postanowiło dokonać zakupów aparatury do testów genetycznych, rentgenodiagnostyki oraz ultrasonografii, jak i środki ochrony osobistej lekarzy i pielęgniarek za ponad 250 tys. zł dla pięciu szpitali w regionie, które codziennie toczą walkę
z koronawirusem.

RDLP Szczecinek również przyłączyło się do pomocy szpitalom ze swojego obszaru podczas walki z koronawirusem i wydając 120 tys. zł wesprze m.in. Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie.

Współpraca Egionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z terenu lubelskiego oraz lokalnego Stowarzyszenia „Leśnicy dla Polski” zaowocowała zakupem urządzeń do dezynfekcji i sterylizacji szpitali zakaźnych w Tomaszowie Lubelskim i Puławach. Dzięki takim gestom nie tylko medycy, ale i pacjenci będą mogli toczyć wyrównaną walkę z koronawirusem.

RDLP Katowice wesprze w walce z koronawirusem przekształcony w jednoimienny Szpitala Rejonowego w Raciborzu poprzez zakup respiratora. Natomiast nadleśnictwa z zielonogórskiej dyrekcji zakupi środki ochrony dla oddziału zakaźnego Szpitala Uniwersyteckiego im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze za blisko 50 tys. zł. To właśnie tutaj rozpoczęto walkę z koronawirusem, gdyż został leczony w nim „pacjent zero”.

Łącznie 210 tys. zł przeznaczyła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie na walkę z koronawirusem prowadzoną w Centrum Medycznego w Łańcucie – zakup respiratora i środków ochrony indywidualnej, Szpitalu Powiatowym w Mielcu na oddziale zakaźnym - zakup respiratora oraz w 6 innych placówkach medycznych w regionie.

RDLP w Gdańsk wraz z działającymi w niej związkami zawodowymi przeznaczyli na walkę z koronawirusem 80 tys. zł szpitalom w Gdyni, Wejherowie i Kościerzynie na zakup najpotrzebniejszych środków ochrony oraz sprzętów.

Dodatkowa pomoc Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w walce z koronawirusem

Lasy Państwowe przekazują nie tylko środki pieniężne dla szpitali na walkę z koronawirusem, ale również angażują się w dodatkowe inicjatywy. Przykładem jest gdańska RDLP, która ogłosiła konkurs wśród swoich pracowników nadleśnictw z województwa pomorskiego na oddawanie krwi. Nadleśnictwo, które w okresie od 27 marca do 10 kwietnia odda jej najwięcej wygrywa. Dolnośląscy leśnicy przekazując jednostkom wojskowym, które w ramach walki z koronawirusem ochraniają przejścia graniczne, drewno opałowe i kupują artykuły spożywcze. Wsparcie żołnierzom, pomagającym służbom medycznym walczyć z koronawirusem, okazała również RDLP w Toruniu, która dodatkowo zakupi maski ochronne i środki dezynfekujące dla żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj także: Chwasty w oziminach mają się dobrze, a pogoda im sprzyja

Lasy Państwowe, a okres kwarantanny

Lasy Państwowe współpracują podczas walki z koronawirusem z Ministerstwem Zdrowia i służbami sanitarnymi poprzez użyczenie swoich ośrodków szkoleniowych i edukacyjnych na ich potrzeby. Przykładem jest możliwość kierowania osób z przymusowej kwarantanny, np. do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku, czy Leśnego Ośrodka Szkoleniowego w Puszczykowie bądź też innych obiektów. Pierwsze kroki zostały już poczynione w tym kierunku, gdyż Nadleśnictwo Poddębice z RDLP Łódź przekazało staroście nieużywany, 300-metrowy budynek. Jednocześnie w tym miejscu może przebywać dziewięć osób objętych kwarantanną.

lasy.gov.pl/AO/fot. pexels

swiatrolnika.info 2022