Talk icon

Informacje

20-02-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Larwy muchy czarnego żołnierza mogą być alternatywą w karmieniu bydła

Larwy muchy

Larwy muchy czarnego żołnierza mają potencjał do wykorzystania jako pasza dla bydła ze względu na ich wyspecjalizowane układy trawienne.

Jednak do tej pory wartość rynkowa tych larw jako paszy dla bydła jest nieznana, co stanowi krytyczne ograniczenie w ocenie jego wykonalności jako paszy i zniechęca sektor hodowli owadów do poszukiwania bydła jako potencjalnego rynku zbytu dla produktów. Do tej pory pasze z larw zostały zatwierdzone dla diet drobiu i niektórych sektorów akwakultury.

Larwy muchy czarnego żołnierza mogą być cenną paszą dla bydła

Naukowcy z Texas State University w USA przeprowadzili badanie, którego celem było przewidzenie wartości rynkowej dla larwy muchy czarnego żołnierza jako źródła składników odżywczych dla bydła. Aby to osiągnąć, opracowali hedoniczny model cenowy – który identyfikuje czynniki cenowe zgodnie z założeniem, że cena jest określana zarówno przez wewnętrzne cechy sprzedawanego towaru, jak i wpływające na niego czynniki zewnętrzne.

Model ustalił zależność ilościową między zawartością składników odżywczych w 13 paszach konwencjonalnych a ich średnią kwartalną ceną. Model został następnie wykorzystany do oszacowania wartości rynkowej paszy z tych larw na podstawie jego składu odżywczego.

Korzystając z rynku w Chicago i wartości w dolarach amerykańskich z 2021 r., naukowcy pod kierunkiem Merritta Drewery'ego, adiunkta na Wydziale Nauk Rolniczych w stanie Teksas, przewidzieli cenę dla larwy muchy czarnego żołnierza na rynku pasz dla bydła na 312,30 + 4,90 dolara za tonę. Była to największa cena rynkowa wszystkich pasz uwzględnionych w analizie.

Przypomnijmy, że larwy much pozytywnie wpływają na jakość jaj.

Larwy muchy

Obecnie pasza z larw stosowana jest w diecie drobiu

Istotnymi czynnikami wpływającymi na cenę w modelu były całkowite strawne składniki odżywcze oraz surowe białko. Gdy wszystko inne utrzymywało się na stałym poziomie, każda dodatkowa jednostka wszystkich strawnych składników odżywczych została wyceniona na 4,08 dolara, a każda dodatkowa jednostka surowego białka na 4,68 dolara.

Zespół twierdzi, że dane dostarczają wglądu w ekonomiczną wartość larwy muchy jako paszy dla bydła i wskazują, że aby zoptymalizować wartość rynkową tej larwy jako paszy dla bydła, należy opracować procesy hodowli zwiększające całkowitą przyswajalną zawartość składników odżywczych i surowego białka.

W ostatnim podcaście dr Drewery powiedział, że larwy muchy czarnego żołnierza zostały już zatwierdzone w USA dla diet drobiu i niektórych sektorów akwakultury: 

„Myślę, że mamy nowe przepisy, które są zatwierdzone również dla świń. Dlatego zdecydowanie uważam, że branża będzie w stanie sprostać wymaganiom zwierząt hodowlanych, zwłaszcza że ​​będą one nadal rosnąć. A ponieważ start-upy wciąż otrzymują coraz więcej funduszy, co widzieliśmy już w branży hodowli owadów” – wyjaśnił Drewery.

Czytaj też: Pasza z owadów jako alternatywa w żywieniu zwierząt hodowlanych

allaboutfeed.net/fot.WIkimedia

swiatrolnika.info 2023