O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-11-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Dlaczego kury przestały się nieść? Odpowiedzi jest kilka

kury przestały się nieść

Kury przestały się nieść, ale dlaczego? Z reguły ze względu na kilka czynników. Zazwyczaj dotyczy to temperatury, organizacji kurnika, paszy, stresu, chorób bądź wieku kur. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym odnotowuje się spadek nieśności, dlatego też hodowcy powinni zadbać o stworzenie w kurnikach warunków życiowych najbardziej zbliżonych do tych, w których kury odnotowują szczyt nieśności.

Kury przestały się nieść – jak temu zapobiec?

Okres jesienno-zimowy nie sprzyja nieśności kur. Natomiast stworzeni im odpowiednich warunków w kurniku pozwoli na zachowanie naturalnego i pożądanego przez rolników przyrostu jaj. W pierwszej kolejności należy zadbać o temperaturę, która powinna wynosić 200C oraz odpowiednie naświetlenie. Ponieważ dostęp naturalnego światła w tym okresie jest ograniczony, należy tak ustawić światło sztuczne by kury przez 15 godzin żyły w świadomości obecnego dnia. Wówczas ich cykl biologiczny zostanie zachowany na najwyższym poziomie. Kury przestały się nieść zwłaszcza u rolników, którzy oszczędzają na automatycznym oświetleniu pomieszczenia lub prądzie.kury przestaly się niesc 2

Kury przestały się nieść, a ich żywienie

Ogromne znaczenie na nośność kur ma ich żywienie. Zmieniając paszę kurą należy obserwować ich zachowanie i stan zdrowia, jeżeli kury przestały się nieść jest to znak dla gospodarza, że dany produkt im nie służy. Niektórzy hodowcy rekomendują jako paszę zboża z własnego gospodarstwa i ekologiczne koncentraty. Na rynku dostępne są też preparaty przyspieszające nieśność kur. Jednakże wysokoenergetyczne pasze obciążają wątrobę i trzustkę zwierząt, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla utrzymania nieśności kur na pożądanym poziomie jest zastosowanie pełnowartościowej paszy i suplementów.

Czytaj także: Dobrostan Plus – jest projekt ustawy! Duże uprawnienia inspekcji

Kury przestały się nieść, pozostałe czynniki na to wpływające

Na nieśność kur wpływ ma również ich wiek oraz okres, w którym obecnie się znajdują. Podczas przepierzenia kury nie znoszą jaj. Również po 2 roku życia nieśność kur jest ograniczona. Przepierzenie nie ma takie znaczenia dla dużych hodowli, w których to kury użytkowane są jedynie przez jeden cykl nieśny. Kury przestały się nieść również w przepełnionych kurnikach, ponieważ wpływa to na ich podatność na choroby, a temperatura powietrza i jego wilgotność nie może być utrzymana na prawidłowym poziomie. Odpowiednia obsada dla kur wynosi 6–8 ptaków/m².

Źródło: cbr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023