O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-07-2014

Autor: Świat Rolnika

Kupujcie ziemię, już jej nie produkują!

Brak grafiki

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że w 2013 roku mniej gruntów rolnych i leśnych zostało zakupionych przez zagranicznych nabywców. Oficjalne dane mówią o łącznej powierzchni 697 hektarów, głównie na zachodzie...

Kupujcie ziemię, już jej nie produkują!

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że w 2013 roku mniej gruntów rolnych i leśnych zostało zakupionych przez zagranicznych nabywców. Oficjalne dane mówią o łącznej powierzchni 697 hektarów, głównie na zachodzie kraju, wobec ponad 1000 ha w 2012 roku. Jak się okazało, najwięcej ziemi w Polsce kupują Holendrzy, Francuzi i Niemcy. To informacje niepełne, gdyż nie obejmują ziemi nabytej za pośrednictwem tzw. „słupów”.

Dane MSW dotyczą wykupu polskiej ziemi, która zdeterminowana jest uzyskaniem zezwoleń przez kupującego od dwóch ministerstw. Nie możemy jednak zapominać o bardzo niepokojącym procederze powszechnego wykupowania ziemi przez spółki z udziałem kapitału zagranicznego, gdzie jednym z udziałowców jest obywatel Polski lub przez tak zwane „słupy”, czyli podstawione osoby, o których od dłuższego czasu alarmują rolnicy z województwa zachodniopomorskiego. Niestety, jest to głos niesłyszany przez obecnie rządzących, który całkowicie ignorują tę kwestię.

Grunty rolne w Polsce nie są odpowiednio chronione, a prawo które obecnie obowiązuje pozwala na wykorzystanie takich luk prawnych przez podmioty zagraniczne, że odbywa się to niemal legalnie i nie jest nigdzie rejestrowane. Dlatego też powierzchnia 697 hektarów to jedynie wielkość na papierze.

Co więcej, zgodnie z prawem unijnym od 2016 roku polska ziemia nie będzie wcale chroniona przed wykupem przez zagraniczne spółki i osoby prywatne. Dlatego też priorytetem nie tylko ministerstwa rolnictwa, ale całego rządu powinno być stworzenie takiego mechanizmu ochrony gruntów rolnych, które są dobrem narodowym i niepomnażanym.

Zauważmy, że kraje Europy Zachodniej mimo unijnego prawa potrafiły zabezpieczyć swoją ziemię przed wykupem zagranicznych obywateli. Nasi zachodni sąsiedzi potrafili stworzyć bardzo restrykcyjne wymagania stawiane zagranicznym przedsiębiorcom i rolnikom chcącym kupić ziemię w ich kraju. W tej kwestii moglibyśmy wziąć przykład z Duńczyków czy Niemców.

Niestety ignorowanie przez polski rząd i koalicyjny PSL postulatów rolników z zachodniopomorskiego świadczy o tym, że nie zależy im na tym, by uregulować sprawę gruntów rolnych. Od ponad roku w sejmowej zamrażarce leży projekt, który wprowadza ograniczania sprzedaży polskiej ziemi zagranicznym przedsiębiorcom. Czy w 2016 r. zacznie się walka o polską ziemię? Czy może już się zaczęła?

 

swiatrolnika.info 2023