O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Krzysztof Woś powołany na prezesa PGW Wody Polskie

Krzysztof Woś

Krzysztof Woś został powołany przez ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka na prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Informację tę przekazał w środę resort. Zastępcą prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą został natomiast Wojciech Skowyrski. 12 sierpnie premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zdecydował o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

Krzysztof Woś nowy prezesem PGW Wody Polskie

"Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, działając na podstawie art. 242 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, powołał z dniem 31 sierpnia 2022 r. Pana Krzysztofa Wosia na stanowisko Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie" – poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury. 

Jednocześnie minister infrastruktury, na wniosek prezesa Wód Polskich, powołał z dniem 31 sierpnia 2022 r. Wojciecha Skowyrskiego na zastępcę prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ds. ochrony przed powodzią i suszą.

12 sierpnie premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zdecydował o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Szef rządu podkreślił, że "sprawę zatrucia Odry traktuje z najwyższym priorytetem".

Premier wskazywał wówczas, że "sytuacji, z którą mamy do czynienia, w żaden sposób nie można było przewidzieć, ale z pewnością reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej". 

"W związku z tym podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji: szefa Wód Polskich Przemysława Dacy, szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka" - poinformował Morawiecki.

Krzysztof Woś od 17 sierpnia br. pełnił obowiązki prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Krzysztof Woś

Woś od 35 lat pracuje w obszarze gospodarki wodnej

Krzysztof Woś jest kapitanem żeglugi śródlądowej, absolwent Wydziału Transportu i Łączności Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2004 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie. Członek Rady Naukowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Kolegium Redakcyjnego miesięcznika naukowo-technicznego "Gospodarka Wodna".

Krzysztof Woś to także instruktor motorowodny, członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Transportu oraz Rady Kapitanów Żeglugi Śródlądowej. Od 2018 roku zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą. Od 35 lat pracuje w obszarze gospodarki wodnej.

Pomór ryb w Odrze obserwowany był od końca lipca na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną.

Czytaj też: GIOŚ: Zawartość mezytylenu w wodzie z Odry całkowicie wykluczona

PAP/fot.gov

swiatrolnika.info 2023