Talk icon

Informacje

19-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Krzysztof Ciecióra: Rybacy łowiący na Odrze otrzymają rekompensaty

Krzysztof Ciecióra

Jak poinformował na konferencji prasowej Krzysztof Ciecióra rybacy, którzy nie będą mogli korzystać z wód Odry, otrzymają rekompensaty. 

“Rybakom, którzy nie mogą prowadzić działalności w związku z wprowadzonym zakazem korzystania z wód Odry, będą wypłacane rekompensaty” – powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Podobnie ma być też w przypadku innych gałęzi gospodarki związanych z Odrą. Brak możliwości prowadzenia działalności związany jest z wprowadzonym 12 sierpnia zakazem korzystania z wód Odry. Zakaz został w czwartek przedłużony do 25 sierpnia.

Krzysztof Ciecióra: Rybacy otrzymają rekompensaty

"Za ten okres, w którym będzie obowiązywał zakaz połowów, będziemy wypłacać rekompensaty, które będą pokrywać te straty. Będą wygodnym zabezpieczeniem finansowym w okresie, w którym obecnie się znajdujemy, a to jest przecież jeden z ważniejszych w roku dla rybaków" – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra.

Rybacy będą uwzględnieni w przygotowywanej specustawie, która jest przygotowana dla branż gospodarki funkcjonujących w oparciu o Odrę. Jak poinformował Ciecióra, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi posiada dane z wartości połowów, jakie były prowadzone w ubiegłych latach. Na ich podstawie będą wypłacane rekompensaty.

"Będziemy to porównywać, zestawiać i będziemy wypłacać rybakom na bazie tych danych, które mamy w systemie, porównywalne kwoty, które mogliby zarobić w tym okresie" – powiedział Krzysztof Ciecióra.

Krzysztof Ciecióra

Zakaz korzystania z Odry przedłużony do 25 sierpnia

Brak możliwości prowadzenia działalności związany jest z wprowadzonym 12 sierpnia zakazem korzystania z wód Odry. Zakaz został w czwartek przedłużony do 25 sierpnia.

"Może się wydarzyć tak, że będziemy go skracać. To będzie związane z aktualną sytuacją, którą naukowcy, eksperci będą nam proponować i objaśniać w ramach prowadzonych przez odpowiednie służby i instytuty badań w laboratoriach" – dodał Krzysztof Ciecióra.

Wojewoda zachodniopomorski zapewnił, że jeszcze dzisiaj postulaty ze strony przedsiębiorców mają zostać złożone do minister Semeniuk (Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw – PAP).

"To znaczy, jakie kody PKD miałyby być ujęte w ramach tej pomocy, jakie branże, które z działalności były i są najbardziej narażone na straty na skutek zakazu korzystania z Odry" – poinformował wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Jak zapewnił "jeżeli ta odpowiedź wpłynie dzisiaj ze strony przedsiębiorców, to przez weekend ona będzie procedowana, a następnie na początku przyszłego tygodnia kolejne spotkanie po to, żeby już próbować ubrać to w konkretne formy pomocy".

Czytaj też: Anna Moskwa: Kontrole nie potwierdziły nielegalnych zrzutów do Odry

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2022