O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

02-08-2024

Autor: Świat Rolnika

Kryzys Rolno-Spożywczy w Hiszpanii: Wyzwania i Reakcje

Hiszpańska ziemia nie dla rolnika

W ciągu ostatnich 13 lat liczba funduszy inwestycyjnych działających na obszarach wiejskich Hiszpanii wzrosła trzykrotnie, co doprowadziło do zamknięcia wielu gospodarstw.

Pogłębiający się Kryzys

Hiszpania, znana od wieków z silnego sektora rolno-spożywczego, stoi obecnie przed poważnymi problemami. W 2022 roku, Hiszpania była trzecim krajem w Unii Europejskiej pod względem utraty firm w tej branży, notując spadek o 4,5%, co oznacza likwidację 1383 przedsiębiorstw. Z najnowszego raportu „Obserwatorium hiszpańskiego sektora rolno-spożywczego w kontekście europejskim 2023” wynika, że Hiszpania, zaraz po Włoszech, jest jednym z krajów z największym spadkiem liczby firm w sektorze rolno-spożywczym. Przyczyną takiego stanu rzeczy są rosnące koszty, wzrost cen ziemi oraz zwiększone użycie nielegalnych pestycydów.

Dynamiczny Wzrost Cen

Znaczący wzrost cen w hiszpańskim sektorze rolnym jest jednym z kluczowych problemów. Ceny ziemi w Hiszpanii wzrosły o 63% więcej niż w innych krajach Europy. Inflacja w sektorze rolno-spożywczym wyniosła w 2023 roku 6,7%, przewyższając unijną średnią wynoszącą 4,1%. Skumulowana inflacja od 2019 roku wyniosła 23,2%, podczas gdy w Europie wynosiła ona 19%. Raport podkreśla, że wysoka inflacja w przetwórstwie spożywczym w Hiszpanii przyczyniła się do tego wzrostu.

Redukcja Liczby Przedsiębiorstw

W ciągu zaledwie jednego roku liczba przedsiębiorstw w hiszpańskim sektorze rolno-spożywczym zmniejszyła się z 30 547 do 29 164. Podsektor spożywczy stracił 1164 firmy (4,6% spadku), a branża napojów zmniejszyła się o 4,3%, tracąc 219 firm. Do głównych przyczyn tego zjawiska należą kryzys surowcowy, biurokratyczne i polityczne naciski z instytucji europejskich, brak zmiany pokoleniowej oraz rosnący wpływ funduszy inwestycyjnych. W ciągu ostatnich 13 lat liczba funduszy inwestycyjnych działających na obszarach wiejskich Hiszpanii wzrosła trzykrotnie, co doprowadziło do zamknięcia wielu gospodarstw.

Reakcja Rolników i Organizacji

W obliczu kryzysu, rolnicy i organizacje rolnicze zaczęły podejmować działania. Platforma 6F, aktywnie zaangażowana w organizację protestów, współpracuje z Instytutem Gospodarki Rolnej poprzez inicjatywę #EUniteAgri. Ich celem jest promowanie modelu rolnictwa, który łączy hodowlę zwierząt z tradycyjnym rolnictwem i ogranicza wpływ dużych firm i funduszy inwestycyjnych na tereny wiejskie. Ángeles Santos z COAG podkreśla, że współpraca i mobilizacja społeczności rolniczej są kluczowe dla ochrony przyszłości hiszpańskiej wsi.

Wyzwania Przyszłości

Hiszpański sektor rolno-spożywczy stoi przed ogromnymi wyzwaniami, które wymagają zdecydowanych działań na poziomie krajowym i europejskim. Ograniczenie wpływu funduszy inwestycyjnych i wzmocnienie lokalnych społeczności może przyczynić się do odbudowy hiszpańskiej wsi i przywrócenia jej konkurencyjności.

Kryzys w hiszpańskim rolnictwie jest wynikiem skomplikowanych czynników ekonomicznych, politycznych i strukturalnych. Wzrost cen, spadek liczby firm i wpływ funduszy inwestycyjnych stawiają hiszpańskie wsie przed trudnymi wyzwaniami. 


 

źródło: https://www.vozpopuli.com/economia_y_finanzas/campo-ue-empresas.html

 

swiatrolnika.info 2023