O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Kryzys na rynku! Polska pszenica stanowiła tylko 5 proc. unijnego eksportu

pszenica

Pszenica z Polski zajmuje dopiero siódme miejsce w rankingu unijnych eksporterów tego zboża w zakończonym sezonie 2021/22.

Udział Polski w eksporcie UE to jedyne 5,4 proc. w porównaniu z sezonem 2020/21 kiedy wynosił on 12 proc. Należy zauważyć, że w tym sezonie (2021/22)  Francja - 8,28 mln ton i Rumunia - 6,39 mln ton odpowiadają za ponad 50 proc. eksportu pszenicy z UE. Kolejne 3,98 mln ton wyeksportowały Niemcy, a 3,28 mln ton  Bułgaria.

Eksport pszenicy z polski

Nasze skromne wyniki wynoszące 1,482 mln ton oznacza spadek na siódme miejsce wśród eksporterów pszenicy.  Eksport  pszenicy z Polski spadł o ponad 50 proc., patrząc rok do roku. W  sezonie 2021/22 wysłaliśmy  poza UE 1,482 mln ton pszenicy. Oznacza to zmniejszenie naszej zachęty do eksportu pszenicy poza UE nawet o 53,4  proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. W całym roku zbiorów 2020/21 wyeksportowaliśmy  3,181 mln ton pszenicy poza UE, co jest trzecim wynikiem w historii.

Tymczasem, w tym roku susza już jest bardzo odczuwalna na terytorium prawie całego kraju. Konsekwencje deficytu wody odczują zboża m.in. pszenica. Na liście zagrożonych suszą upraw znajdują się między innymi zboża. Na ich plantacjach obserwuje się objawy stresu wodnego i spadki biomasy. Jeśli chodzi o pszenicę, to niedobór wody może spowodować zmniejszenie liczby ziaren i powstawanie kłosów płonnych. Możemy spodziewać się również mniejszych plonów.

Pszenica

Pszenica nie lubi suszy

Już teraz prognozy dla naszego kraju przewidują pogłębianie się deficytu wody.  Najbardziej sucho jest w zachodniej i wschodniej części kraju. Najmniejszy deficyt jest w środkowym pasie Polski ciągnącym się od Mazur po Tatry.

Susza daje się we znaki, szczególnie w rolnictwie. Niedobory wody odbiją się na wielkości plonów. Naukowcy przewidują obniżenie plonowania nawet o 20%. Na liście zagrożonych upraw znajdują się zboża m.in. pszenica. 

Jeśli chodzi o zboża, to wysoka temperatura w trakcie krzewienia do końca strzelania w źdźbło redukuje pędy boczne i powoduje przyśpieszenie przejścia roślin z fazy wegetatywnej do generatywnej. Niekorzystnie wpływa zarówno na liczbę kłosów i ziaren w kłosie, jak i powierzchnię liści, co mocno obniża ich zdolności asymilacyjne. Susza w trakcie kłoszenia i kwitnienia zaburza wykształcenie kłosa oraz powoduje zmniejszenie liczby ziaren i powstawanie kłosów płonnych. Z kolei w fazie dojrzałości mlecznej wysokie temperatury powodują, że pszenica ma niewykształcone ziarna.  

Czytaj również: Zboże i węgiel wyprą z polskich portów inne towary?

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023