Talk icon

Informacje

25-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Kryzys energetyczny, czyli czas na szukanie oszczędności

Kryzys energetyczny

Kryzys energetyczny stawia przed firmami wiele przeszkód. Zderza je z brakiem surowców, wysokimi cenami i obliguje do szukania często droższych rozwiązań. 

Eksperci z Expense Reduction Analysts międzynarodowej sieci konsultingowej, wspierają biznes w redukcji kosztów i dzięki autorskiej metodologii opracowują skuteczne strategie działania, które pozwalają zmniejszyć wydatki na energię nawet o 10%.

Kryzys energetyczny rodzi koszty

W wielu firmach wydatki na energię elektryczną stanowią jedną z największych kategorii kosztowych. Przyczyna takiego stanu rzeczy leży w niezaktualizowanej wiedzy o nowych możliwościach, braku weryfikacji używanych taryf i złym doborze narzędzi oraz wyborze dostawców. Dlatego eksperci z Expense Reduction Analysts zwracają uwagę na konieczność analizy kosztów i potrzeb energetycznych, dostosowania ich do aktualnych możliwości. Współpraca z nimi pozwala zredukować koszty nawet o 10%. S

tadion Commerzbank-Arena, na którym jeszcze w roku 2006 rozgrywane były mecze Mistrzostw Świata, dzięki współpracy z Expense Reduction Analysts zmniejszył swoje wydatki na energię o 300 000 euro rocznie, zaś przedsiębiorstwo Bühler Motor GmbH wygenerowało oszczędności o wysokości 108 000 euro. Kluczem do tej optymalizacji była odpowiednio przygotowana analiza wydatków, strategia działań i ich wprowadzenie. Według ekspertów międzynarodowej sieci konsultingu biznesowego przy redukowaniu kosztów należy pamiętać o czterech obszarach:

Opłaty taryfowe

Z wieloletniego doświadczenia wynika, że konieczna jest częsta weryfikacja założeń i sprawdzanie możliwości dopasowania taryfy do konkretnego zapotrzebowania. To jednak działania, o których często firmy w natłoku zadań zapominają. Praca z taryfami jest szczególnie istotna w przypadku dużego zużycia, czyli wysokich opłat.

Opłaty dystrybucyjne, a kryzys energetyczny

W tym obszarze kluczowy jest audyt faktur, liczników i innych elementów zastanych, a także odczyt danych historycznych, co pozwala wychwycić anomalie i je usunąć. Eksperci Expense Reduction Analysts rekomendują też w uzasadnionych przypadkach wprowadzenie „wirtualnego energetyka”, który kontroluje parametry.

kryzys energetyczny

Zużycie energii

Wadliwy proces produkcyjny energii może skutkować wysokimi kosztami firm. Tak często zdarza się w przypadku sprężonego powietrza używanego w procesach produkcyjnych. Nieodpowiednie ustawienie parametrów sprężarki może powodować wyższe zużycie energii, a przez to zbyt wysokie koszty jej produkcji.

Zielona energia receptą na kryzys energetyczny

Aktualna sytuacja geopolityczna, a także polityka Unii Europejskiej i wprowadzenie Europejskiego Zielonego Ładu spowodowały, że proces przejścia na ekologiczne źródła pozyskiwania energii przyspieszył znacząco. Dlatego tak istotne dla biznesu jest zredefiniowanie długoterminowych planów przejścia na źródła ekologiczne oraz wybór technologii pozwalających na redukcje? emisji dwutlenku węgla.

4 obszary wskazane przez ekspertów Expense Reduction Analysts pozwalają przygotować się do podjęcia działań mających na celu redukcję wydatków na energię, a także wprowadzić rozwiązania przyjazne dla środowiska. Firmy chcące sprawnie przeprowadzać walidację kosztów, powinny globalnie przyjrzeć się nim we własnych firmach lub zaufać ekspertom, którzy na zasadach „No success, no fee” kompleksowo stworzą i wdrożą strategię optymalizacji działania.

Expense Reduction Analysts to największa na świecie sieć konsultantów biznesowych. Od 30 lat świadczy usługi optymalizacji kosztów operacyjnych, wypracowując z klientami realne oszczędności na zasadach „No Success No Fee”. W skład ERA wchodzi około 750 partnerów z 45 krajów. Partnerem sieci może zostać osoba z ugruntowaną pozycją zawodową z min. 10-letnim doświadczeniem.

Czytaj także: Wojciech Jakóbik: Kryzys energetyczny może przyspieszyć tranformację  

Źródło informacji: Expense Reduction Analysts/fot. pixabay
 

swiatrolnika.info 2023