Talk icon

Informacje

05-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Krowy mleczne – najpopularniejsze rasy w Polsce i na świecie

Krowy mleczne

Najpopularniejsze krowy mleczne w Polsce to krowy czterech ras. Jest to rasa czarno-biała, czerwono-biała, polska czerwona i simentalska. W Polsce hoduje się głównie dwie podstawowe rasy bydła: czarno-białą i czerwono-białą. Na świecie popularne są takie rasy, jak holsztyńska lub rasa Jersey. Czym charakteryzują się te krowy? 

Rasy krów mlecznych w Polsce rasy krow mlecznych polska

Popularne krowy mleczne w Polsce to rasa czarno-biała, czerwona-biała, polska czerwona i simentalska. Głównie w Polsce hoduje się rasę czarno-białą i czerwono-białą. Rasa czarno-biała została sprowadzona z Fryzji Zachodniej. Masa ciała krów wynosi 650-700 kg, a wydajność 6000-8000 kg mleka o zawartości 4,2% tłuszczu i 3,3% białka. Z kolei rasa czerwono-biała przez długie wieki dominowała na terenie Europy Zachodniej. Do Polski dotarła przed II wojną światową na tereny Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Obecnie bydło to hodowane jest w południowo-zachodniej części kraju, ale też w województwie małopolskim i śląskim. Masa ciała krów wynosi około 600 kg, buhajów 1000-1100 kg. Krowy charakteryzuje głęboka i dobrze wysklepiona klatka piersiowa, dobrze umięśniony grzbiet i zad, a także krótkie i mocne kończyny. Średnia wydajność mleczna tych krów wynosi 5900 kg. 

Najpopularniejsze krowy mleczne na świecie

Na świecie najbardziej popularne krowy mleczne to m.in. rasa holsztyńska, Jersey oraz Guernsey. Rasa holsztyńska wywodzi się od bydła hodowanego w Holandii: zachodniej Fryzji i północnej Holandii. Obecnie ta rasa jest hodowana w USA, Kanadzie, Izraelu oraz na kontynencie afrykańskim. Około 1970 r. bydło tej rasy zostało zakupione do krajów środkowej i wschodniej Europy, również do Polski, gdzie jest hodowane w kilku stadach w czystości rasy. Jest to rasa wcześnie dojrzewająca. Z kolei krowy mleczne rasy Jersey mają umaszczenie jednolite jasnoczerwone, szare, lub łaciate. Wcześnie dojrzewają. Należą do najmniejszych spośród głównych ras mlecznych. Równie popularna jest rasa Guernsey, która jest hodowana na wyspach: Guernsey, Alderney i Sark. Umaszczenie bydła tej rasy jest żółtobrunatne lub czerwono-pstre. Należy do rasy wcześnie dojrzewającej.

Sprawdź: Producenci mleka otrzymają pomoc

cbr.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022