Talk icon

Informacje

03-03-2021

Autor: Monika Faber

KRIR przeciwna zmianom w składkach dla przedsiębiorczych rolników

KRIR

Zarząd KRIR wystąpił 18 lutego 2021 r. do Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, w związku z doniesieniami medialnymi zapowiadającymi że Rząd RP wkrótce rozpocznie prace nad ustawą mającą dokonać zmian w składkach ZUS, które mają polegać również na wykreśleniu z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników artykułu 5a, przewidującego możliwość prowadzenia przez rolników działalności gospodarczej o niewielkim rozmiarze, bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS, o udzielenie informacji czy takie prace rzeczywiście są prowadzone lub planowane – pisze KRIR.

KRIR zaniepokojona

Ewentualne wykreślenie Art. 5a doprowadzi w konsekwencji do tego, że rolnicy - właściciele małych wiejskich sklepów spożywczych, gospodarstw agroturystycznych, zakładów świadczących drobne usługi rolnicze, jak: zbiór płodów rolnych, uprawa ziemi, odśnieżanie czy też innych zakładów drobnych usług będą zmuszeni do ubezpieczenia w powszechnym systemie ubezpieczeń ZUS – pisze KRIR.arimr wsaprcie ryby 2

Jeśli doniesienia medialne okażą się mieć potwierdzenie w faktach, Samorząd Rolniczy wyraża głębokie zaniepokojenie i zdecydowany sprzeciw wobec planowanych zmian. Według szacunków zmiany mogą dotyczyć około 75 tysięcy rolników, którzy dotychczas dodatkowo zarobkowali w sposób wskazany powyżej. W dużej mierze dotyczy to rolników z województw najbardziej atrakcyjnych turystycznie, gdzie rolnicy wykazują się ogromną przedsiębiorczością, prowadzoną w postaci działań o małej skali – czytamy w komunikacie KRIR.

Wyrażamy pogląd, że wielu rolników zrezygnuje z prowadzenia dodatkowej działalności ponieważ nie będzie w stanie zarobić tyle, aby opłacać składkę ZUS, przez co w konsekwencji zmniejszą się wpływy do budżetu Państwa, co będzie skutkiem odwrotnym do zamierzonego – pisze KRIR.

Czytaj także: Krajewski (PSL) o KPO: to karygodne, że tylko 2,5 mld zł jest na rolnictwo

KRIR/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2022