Talk icon

Informacje

09-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Krajowa Grupa Spożywcza posiada kapitał własny w wysokości 1,3 mld zł

Krajowa Grupa Spożywcza

Jak podaje wiceminister rolnictwa, kapitał własny, w którego posiadaniu jest Krajowa Grupa Spożywcza, wynosi 1,3 miliarda złotych.

Informacja ta została przekazana przez wiceministra rolnictwa, Rafała Romanowskiego, na sejmowej komisji rolnictwa. Jak dodał wiceminister aktywów państwowych, Andrzej Śliwka, powołany w kwietniu holding zatrudnia obecnie około pięciu tysięcy osób.

Holding, który wzmacnia bezpieczeństwo żywnościowe kraju

Przekazując sejmowej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka w sprawie utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej, wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka przypomniał, że w kwietniu bieżącego roku Krajowa Grupa Spożywcza rozpoczęła działalność.

"W skład jej poza Krajową Spółką Cukrową, która jest bazą, weszły m.in. Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Ziemniaka, Kombinat Rolny Kietrz, Pomorsko-Mazurska Hodowla Buraka Cukrowego i Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego" – wymienił. Jak zaznaczył, działalność holdingu będzie opierała się na wewnętrznym obiegu produktów oraz efekcie skali.

Dodał, że grupa może osiągnąć przychody na poziomie 3,5 mld zł., czyli o 1/3 więcej niż tworzące ją spółki samodzielnie. "Powstały holding spożywczy zatrudnia ok. 5 tys. osób i wzmocni bezpieczeństwo żywnościowe kraju, co w obecnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie nabiera szczególnego znaczenia" – podkreślił.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski podał, że kapitał własny holdingu to 1,3 mld zł. "To silny podmiot" – ocenił. Podkreślił, że koszty funkcjonowania spółek w ramach grupy, nie przewyższają sumy kosztów ich samodzielnego działania.

Krajowa Grupa Spożywcza

Krajowa Grupa Spożywcza może zająć się przetwórstwem mięsnym

"Jeśli chcemy budować silny podmiot, to musimy podejmować takie z rynku silne podmioty, które zajmą się przetwórstwem owoców i warzyw, ale również docelowo nie ukrywam, że myślimy o przetwórstwie mięsnym, co w obliczu wojny na Ukrainie tworzyć rezerwę dla instytucji państwowych" – powiedział Romanowski.

19 listopada 2021 r. wicepremierzy, ministrowie rolnictwa Henryk Kowalczyk i aktywów państwowych Jacek Sasin podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego. Ma on reprezentować interesy rolników, m.in. przeciwdziałając zmowom cenowym.

Krajowa Grupa Spożywcza jest spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji, polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

25 kwietnia br. na Walnym Zgromadzeniu Krajowej Spółki Cukrowej zdecydowano o zmianie jej nazwy na Krajową Grupę Spożywczą, siedzibą nowego podmiotu został Toruń. Wcześniej rząd wyraził zgodę na zbycie przez Skarb Państwa udziałów w szeregu spółek, w celu utworzenia na bazie Krajowej Spółki Cukrowej Krajowej Grupy Spożywczej. W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu zaznaczono wówczas, że do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne.

Czytaj również:Minister Moskwa: Proszę nie panikować i nie kupować drogiego węgla

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023