Talk icon

Informacje

19-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Krajowa Grupa Spożywcza na horyzoncie. Rząd zajmie się projektem

Krajowa Grupa Spożywcza

Wiceminister aktywów państwowych zwraca uwagę, że Krajowa Grupa Spożywcza może osiągnąć przychody na poziomie 3,5 mld zł.

W niedzielę w TVP Info wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poifnormował, że prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się projektem, tworzącym Krajową Grupę Spożywczą. Jego zdaniem, utworzenie tej grupy da mocny państwowy podmiot, który będzie ważnym graczem na rynku.

Krajowa Grupa Spożywcza na kolejnym posiedzeniu rządu 

Jak dodał wicepremier Sasin, rynek ten jest zdominowany "przez podmioty zagraniczne, narzucające często niekorzystne warunki i ceny polskim producentom rolnym". Krajowa Grupa Spożywcza jest Polsce potrzebna.

"Krajowa Grupa Spożywcza to będzie koncern, który będzie w stanie skupić płody rolne, przetworzyć je, a w przyszłości chcielibyśmy bardzo, żeby również był w stanie te płody rolne sprzedawać"  powiedział Sasin. Według niego, poza zwiększeniem bezpieczeństwa, da również narzędzie do unikania spekulacji.

Jak zaznaczył, z powodu wojny na Ukrainie ceny żywności będą rosły, co zawsze jest pokusą do spekulacji.

"Duży państwowy podmiot, który będzie optymalizował marże, z jednej strony dawał rolnikom godziwą zapłatę, a z drugiej strony dbał o to, żeby ostateczne ceny nie były zbyt wysokie, jest w tej sytuacji niezwykle potrzebny"  stwierdził Jacek Sasin.

Krajowa Grupa Spożywcza posiedzenie rządu

Polska apeluje o sankcje na rosyjskie surowce energetyczne 

Wicepremier poinformował też, że Polska intensywnie apeluje o europejskie sankcje na surowce energetyczne z Rosji i przypomniał, że obowiązuje już zakaz importu rosyjskiego węgla. Jacek Sasin stwierdził, że z formalnego punktu widzenia, takie zakazy może wprowadzać tylko Unia Europejska, ale Polska zdecydowała się na ten krok, by dać przykład". Jego zdaniem, sposobem na zakończenie wojny jest "zagłodzenie rosyjskiego reżimu poprzez niekupowanie niczego z Rosji".

"Dziś widzimy, że Rosja jest zdolna do wszystkiego. Reżim rosyjski nie ma żadnych zasad, nie cofa się przed mordowaniem i używaniem zakazanej broni.(...) Rosja pokazuje, że jest zdolna do brutalnej militarnej agresji i dziś w Europie nikt nie może czuć się bezpieczny"  mówił wicepremier Sasin.

Jak dodał, przez lata Niemcy były "głównym lobbującym" za Rosją w Europie, teraz jednak ich stanowisko bardzo powoli się zmienia. Zaznaczył, że rozumie trudną sytuację Niemiec, uzależniających się przez lata od rosyjskich surowców, ale  jak zaznaczył – "dziś jest czas na odważne decyzje i my je pokazujemy".

Sasin ocenił, że embargo na rosyjski węgiel oznacza, że na polskim rynku zabraknie 8 mln ton tego paliwa, ale jak dodał, "nie zostawimy konsumentów". Wydobycie węgla w polskich kopalniach będzie sukcesywnie zwiększane, będzie też import z innych kierunków. Zaznaczył, że 2049 r. jako data zamknięcia ostatniej kopalni nadal obowiązuje, ale krzywa wygaszania wydobycia będzie inna niż pierwotnie zakładano, ponieważ "na razie musimy utrzymywać zwiększony poziom wydobycia węgla".

Wicepremier oświadczył też, że pomysły, by zastępować węgiel gazem są już "nieaktualne", np. dlatego, że ceny gazu znacząco wzrosły.

"Nie możemy zdawać się na paliwo, którego ceny tak rosną"  ocenił, dodając, że należy wydłużyć funkcjonowanie niektórych kopalń, do czasu gdy Polska nie będzie miała dość energii z energetyki jądrowej i OZE.

Sprawdź też: Śliwka: Krajowa Grupa Spożywcza może osiągnąć przychody 3,5 mld zł

PAP/fot.gov.pl

swiatrolnika.info 2022