Talk icon

Informacje

29-03-2022

Autor: Jacek Podgórski

Krajowa Grupa Spożywcza blisko. KOWR podpisał umowę z MAP

Krajowa Grupa Spożywcza blisko. KOWR podpisał umowę z MAP

Wszystko wskazuje na to, że zapowiedzi resortu rolnictwa się ziszczą i już w I kwartale tego roku faktycznie powstanie zapowiadana Krajowa Grupa Spożywcza.

We wtorek została podpisana umowa o przekazaniu przez KOWR nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami z sektora rolno-spożywczego, która pozwala sfinalizować proces tworzenia podmiotu jakim będzie Krajowa Grupy Spożywcza – powiedział we wtorek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

KOWR i MAP podpisały umowę

„Przed chwilą została podpisana umowa o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami z sektora spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych, a tym samym został zakończony proces konsolidacji nadzoru właścicielskiego przez scalenie go w MAP” – powiedział we wtorek wicepremier Sasin na konferencji prasowej.

„To pozwala nam sfinalizować proces, prowadzony wspólnie z ministerstwem rolnictwa od wielu miesięcy, proces powołania Polskiego Holdingu Spożywczego, czy raczej Krajowej Grupy Spożywczej, bo tak chcemy, aby się nazywała. Chodzi o skonsolidowanie państwowego w jednym silnym podmiocie, który będzie wspierał politykę państwa w tym sektorze” – dodał Sasin.

Krajowa Grupa Spożywcza kluczowym graczem na rynku

Krajowa Grupa Spożywcza będzie jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych – powiedział we wtorek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wskazał, że może się zajmować np. zbiorowym zaopatrywaniem rolników w nawozy.

Podczas wspólnej konferencji z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem dotyczącej finalizacji prac nad powstaniem holdingu spożywczego Kowalczyk był pytany o przykłady wykorzystywania grupy spożywczej.

Wicepremier odpowiedział, że Krajowa Grupa Spożywcza może być np. pośrednikiem w sprzedaży nawozów. Podkreślił, że w ostatnim czasie ceny nawozów bardzo mocno wzrosły na skutek wzrostu cen gazu.

"Grupa będzie miała taką możliwość, by być pośrednikom sprzedaży nawozów, by rolnicy mieli stabilne ceny. Może być podmiotem o znacznym kapitale, by zajmować się zbiorowym zaopatrzeniem w nawozy" – powiedział minister rolnictwa.

Kowalczyk wskazał też na rolę grupy spożywczej przy zabezpieczeniu dostaw żywności.

"Choćby teraz mamy bardzo duże potrzeby przy zabezpieczeniu żywności na cele humanitarne. Rola grupy spożywczej byłaby tu więc ogromna. Mamy wtedy i sprawność przetwórstwa, szybkość dostaw i możliwość szybkiego reagowania. Grupa spożywcza byłaby wykorzystywana na niespokojne czasy" – zauważył.

Pytany o to, jak sprawić, by ceny dla konsumentów były niskie, a dla producentów w skupie wysokie, Kowalczyk odparł, że bardzo dużo zależy tu od liczby pośredników.
"Krajowa Grupa Spożywcza, mam nadzieję, będzie miała mniej pośredników. Będzie jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych i dawać godziwe wynagrodzenie rolnikom za produkty rolne. Chodzi o to, by różnica między ceną produktów rolnych a ceną finalną na półkach w sklepie była jak najmniejsza. To jest możliwe, jeśli jest koncentracja, jest jak najmniej pośredników i można przeciwdziałać zmowom cenowym" – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Kowalczyk dodał, że dla rolników największą trudnością są zmowy cenowe podmiotów, które wykorzystują przejściowe problemy na rynku.

Uchwały o Krajowej Grupy Spożywczej w przyszłym tygodniu

W ciągu 7 dni przedstawimy Radzie Ministrów projekt uchwały dotyczącej powołania Krajowej Grupy Spożywczej, która będzie budowana w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową – powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Krajowa Grupa Spożywcza będzie budowana w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową. Kolejnym etapem tego działania będzie przedłożenie Radzie Ministrów stosownego projektu uchwały i w ciągu 7 dni Ministerstwo Aktywów Państwowych taki projekt uchwały przedłoży. Rada Ministrów podejmie decyzję i będziemy mogli powiedzieć, że Krajowa Grupa Spożywcza stała się faktem” – powiedział we wtorek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na wspólnej z ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem konferencji prasowej.

Dodał, że bezpieczeństwo żywnościowe i wsparcie polskiego rolnictwa to fundamenty polityki rządu. Stwierdził, że napaść Rosji na Ukrainę i wynikające z niej zmiany pokazały, jak bardzo ważne jest możliwość zapewnienia bezpieczeństwa gospodarce.

„Dlatego budujemy koncern paliwowo-energetyczny. Tutaj jesteśmy na ostatniej prostej połączenia Orlenu z PNGiG, w ciągu najbliższych kilku miesięcy powołanie nowego podmiotu stanie się faktem. Dzisiaj mówimy o konsolidacji sektora spożywczego, będzie inicjować działania w innych obszarach gospodarki” – dodał Sasin.

Czytaj także: Polski Narodowy Holding Spożywczy stworzą także podmioty… zagraniczne

PAP/fot. MAP.gov.pl


 

swiatrolnika.info 2023