O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Krajowa Grupa Spożywcza: 46 EUR za tonę buraków

krajowa spółka cukrowa

Krajowa Grupa Spożywcza podwyższa cenę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% do kwoty netto nie mniejszej niż 46 EUR za 1 tonę.

Podczas posiedzenia negocjacyjnego, które odbyło się w dniu 23 sierpnia 2022 roku, Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A. uzgodniła z zarządem spółki podwyższenie ceny za buraki kontraktowane w roku gospodarczym 2022/23.

Krajowa Grupa Spożywcza: nowa cena za buraki

Plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w 2022 roku otrzymają zapłatę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46 EUR za 1 tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa 37 EUR/t i świadczenie gwarantowane w kwocie 9 EUR/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru). Dodatkowo podwyższono cenę za buraki nadwyżkowe do kwoty 120 zł netto za tonę. W kampanii 2022/2023 obowiązywał będzie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych, co pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych. Ponadto w czerwcu bieżącego roku spółka realizowała wypłatę dodatkowej premii dla plantatorów w wysokości 1000 zł netto do każdego zasianego i uprawianego hektara buraków cukrowych.

Jednocześnie Krajowa Grupa Spożywcza uważnie obserwuje dynamicznie rozwijającą się sytuację na rynku rolnym w kraju i Europie i regularnie uczestniczy w spotkaniach z plantatorami, którzy są najważniejszymi partnerami biznesowymi spółki. Cukrownie należące do koncernu „Polski Cukier” już od wielu lat oferują polskim plantatorom najwyższe stawki.

krajowa grupa spożywcza

Plantatorzy otrzymają wsparcie

Spółka podkreśla, że każdy z plantatorów poza najwyższą stawką w kraju za dostarczone buraki cukrowe, może także liczyć na szereg działań wspierających ze strony cukrowni takich jak: zaopatrzenie w rolnicze środki produkcji, szkolenia agrotechniczne, promocyjne programy ochronne oraz wsparcie Funduszu Pomocowego w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników, z czego w ostatnich latach skorzystała znaczna ilość plantatorów. Spółka oferuje także doradztwo wyspecjalizowanych agrotechników i inspektorów surowcowych.

Szczegółowe informacje zainteresowani plantatorzy mogą uzyskać u inspektorów surowcowych oraz w cukrowniach: Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło i Werbkowice.

Czytaj także: Zachwaszczenie buraków cukrowych – jak z nim walczyć?

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023