O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-05-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Koza – wszystkożerny ssak. Czym ją karmić, by hodowla efektywna?

Koza

Koza jest zwierzęciem hodowlanym o zauważalnie mniejszych wymaganiach pokarmowych niż owce i krowy. Istnieje przekonanie, że koza zje wszystko, jednak niska jakość paszy przekłada się bezpośrednio na obniżoną płodność i wydajność mleczną. Odpowiednie żywienie powinno zostać dostosowane do wieku, płci oraz kierunku hodowli zwierząt.

Koza – wszystkożerna ssak

Koza w miesiącach letnich ze względu na korzystną ekonomikę oraz czynniki zdrowotne powinna być wypasana na pastwiskach. Hodowca, któremu zależy na wysokiej mleczności, powinien dodatkowo wzbogacić dietę zwierzęcia o białko. Kozy ras dających najwięcej mleka należy wypasać na mieszanych trawach np. tymotka łąkowa, kupkówka pospolita, życica trwała czy kostrzewa łąkowa. Na trawie warto zasiać dodatkowo rośliny bobowate takie jak przede wszystkim lucerna, łubin, koniczyna i groch. Pasza dla kóz powinna być również bogata w zioła i zielone pędy zbóż, które korzystnie wpływają na układ krwionośny i pokarmowy. Jedna matka wraz ze swoim młodymi powinna mieć zapewniony teren na pastwisku o wielkości 0,15 ha. Wiosna to pora roku, w której przyzwyczaja się zwierzęta do karmienia paszą zieloną, jednak należy pamiętać o tym, że przed każdorazowym wyprowadzeniem stada na pastwisko powinno się je nakarmić sianem.

Zobacz także: Hodowla królików – podstawowe informacje dotyczące utrzymania zwierząt

Pasze suche dla kóz

Podczas zimy głównym pożywieniem kóz jest siano, kozaskładające się z mieszanki ziół i traw polowych. Rośliny charakteryzują się największym bogactwem składników odżywczych na chwilę przed kwitnieniem, z tego też powodu pierwsze sianokosy powinno przeprowadzać się na początku czerwca. Ważne jest to, żeby kosić tylko suche trawy, a następnie pozostawić je na łące przynajmniej na 24 godziny. Koza zazwyczaj je około 1,0-2,5 kg siana przez dobę, dlatego też paśnik powinno się często uzupełniać – pasza sucha charakteryzuje się szybką utratą świeżości i przestaje być wówczas apetyczna. Żeby pasza była odpowiednio zróżnicowana należy w każdej dawce pokarmowej zmieszać siano z wielu pokosów. Zimą zwierzęta mogą być również karmione kiszonkami traw, kukurydzy oraz roślin strączkowych. Co ciekawe samica w okresie laktacji spożywa 1,0-1,5 kg takiej paszy dziennie, jednak nie powinno się jej wprowadzać do diety samic, z których mleka wytwarzane będą sery.

Koza – pasze soczyste

Pasze soczyste zalicza się do pożywienia, które powinno się podawać zwierzętom w niewielkich ilościach, ale przez cały rok. Ograniczenie tego pokarmu jest bezpośrednio związane z tym, że działa silnie mlekopędnie i zaleca się go najczęściej tylko osobnikom w okresie laktacji. Koza zazwyczaj chętnie pobiera buraki cukrowe i pastewne, marchew oraz ugotowane obierki z ziemniaków. Do największych przysmaków zwierząt należą przede wszystkim pędy drzew i krzewów, dlatego też w czasie wiosny i lata warto wzbogacić dietę kóz o odpady sadownicze.

Pasze treściwe i mineralne, a kozy

Warto urozmaicić paszę, szczególnie u kóz wysokowydajnych mlecznie, rozpłodników oraz koźląt do szóstego miesiąca życia, o różnego rodzaju dodatki np. warzywa strączkowe, ziarna zbóż, otręby i wysłodki pszenne. Koza o większych wymaganiach pokarmowych potrzebuje w swojej diecie mieszanek mineralnych. Słone lizawki, czyli słupki z otworami, do których wkłada się kostki soli, powinny być umieszczane w niedalekim sąsiedztwie paśnika przez cały rok.

Koza – pojenie

Stado musi mieć zagwarantowany stały i łatwy dostęp do chłodnej oraz czystej wody, którą powinno wymieniać się 2-3 razy w ciągu doby. Dorosła koza potrafi wypić od 2 do 7 litrów wody dziennie. Co również wpływa korzystnie na wskaźniki ekonomiczne hodowcy, ponieważ do wyprodukowania 1 litra mleka zwierzę potrzebuje spożyć 1,43 litra wody. Niedobór wody może więc zauważalnie ograniczyć mleczność kozy.

wz.izoo.krakow.pl/ kpodr.pl/ sodr.pl

 

swiatrolnika.info 2023