O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Kowalczyk: zbiory zbóż szacujemy w tym roku na około 32 mln ton

kowalczyk

Zbiory zbóż szacowane są w tym roku na poziomie ok. 32 mln ton – powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa w oddziale spółki Elewarr w Malborku obserwował przebieg skupu zbóż. Jak zaznaczył cytowany w komunikacie resortu rolnictwa Kowalczyk, w ostatnich tygodniach wiele osób wypowiadało się w mediach, że rolnicy nie będą mieli gdzie sprzedać zebranego ziarna zbóż, że ceny zostaną zaniżone poprzez przywóz zboża z Ukrainy. "Dlatego przyjechałem do Malborka, aby osobiście sprawdzić, jak tutaj wygląda skup" – wskazał minister.

Skup bez kolejek

Dodał, że w elewatorze w Malborku skup odbywa się bez kolejek, zboże jest obiektywnie klasyfikowane. "Za pszenicę o bardzo dobrych parametrach jakościowych spółka zapłaci rolnikowi przyzwoitą obecnie cenę 1550 zł netto za tonę. Cena ta niewiele odbiega od cen światowych, które tak naprawdę ustalane są na giełdzie MATIF" – powiedział Kowalczyk. Dodał, że wiele innych elewatorów w Polsce też oczekuje na rolników i ma dla nich odpowiednią ofertę.

Kowalczyk podał wysokość zbiorów zbóż

Według wicepremiera zbiory zbóż szacowane są w tym roku na poziomie ok. 32 mln ton. "Wielkość ta może jednak ulec jeszcze zmianie ze względu na zbiory kukurydzy, której wegetacja jeszcze trwa, a ostatnie deszcze mogą wpłynąć na wzrost jej plonowania" – zaznaczył.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że absolutnie nie grożą nam niedobory zbóż. "Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest zabezpieczone" – zapewnił.

Spółka Elewarr istnieje od 1992 roku. Jej magazyny położone na terenie całego kraju są przystosowane do długoterminowego przechowywania surowców rolnych. Firma posiada magazyny zbożowe o łącznej pojemności blisko 700 tys. ton. 

kowalczyk zbiory zbóż

Czytaj także: Eksport pszenicy z Ukrainy w górę. USDA zwiększa prognozy

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023