O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Kowalczyk zapowiada "okrągły stół” ws. ukraińskiego zboża. Spotkanie w środę

okrągły stół

Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział, że "okrągły stół” ws. sytuacji na rynku zbóż zbierze się w środę.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że dyskusja rozpocznie się w godzinach południowych. Wicepremier zapowiedział, że na spotkanie zaprosił przedstawicieli wszystkich organizacji rolniczych, które działają na polskim rynku. 

"Okrągły stół" już w środę 

Do rozmów zaproszono również przedstawicieli poszczególnych branż: producentów zbóż, hodowców, ale też firmy, które handlują zbożem, które zajmują się przetwórstwem zboża

,,"Okrągły stół" dotyczący sytuacji na rynku zbóż organizuję, by propozycje rozwiązań, które przedstawimy zostały ocenione. Przede wszystkim chcemy wzmocnić eksport. Ale to jest rzecz niełatwa, więc tu czekamy na jakieś podpowiedzi. Mam nadzieję, że będzie już zatwierdzona pomoc krajowa dla producentów zbóż; zatwierdzona przez KE" – powiedział minister.

Jak zaznaczył, problem z opróżnieniem magazynów "może teraz nie jest jeszcze najstraszniejszy, ale ważne jest żebyśmy mieli wolne magazyny na żniwa, bo wtedy może się objawić ten prawdziwy, duży problem".

Wicepremier Kowalczyk informował w ostatnich dniach, że w nadchodzącym tygodniu ma odbyć się "okrągły stół" dotyczący eksportu zboża. Zapowiadał, że na spotkanie mają zostać zaproszone firmy eksportowe, organizacje rolnicze, a także przedstawiciele resortu infrastruktury oraz Krajowej Grupy Spożywczej. Podał też, że podczas "okrągłego stołu" mają paść propozycje dotyczące eksportu, kredytowania i magazynowania.

okrągły stół

24 marca br. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się zapowiedź projektu, który wprowadzi pomoc w formie dofinansowania transportu pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. 

,,Proponuje się aby stawki pomocy były zróżnicowane w zależności od odległości od portów nadbałtyckich i wynosiły za tonę pszenicy i kukurydzy przewiezionej z: województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego – 100 zł; województwa – lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego – 150 zł; województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego – 200 zł" – poinformowano. 

Zobacz też: Kowalczyk obiecuje: Rząd zrobi wszystko, aby wywieźć zboże przed żniwami

PAP/fot.MRiRW

swiatrolnika.info 2023