O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Kowalczyk zapowiada "okrągły stół" ws. eksportu zboża! Czy to pomoże?

okrągły stół ws. eksportu zboża

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział "okrągły stół" ws. eksportu zboża z Ukrainy.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że na początku przyszłego tygodnia ma się odbyć spotkanie w tej sprawie z udziałem firm eksportowych, organizacji rolników i Krajowej Grupy Spożywczej.

"Okrągły stół" ws. eksportu zboża pomoże?

W Programie Pierwszym Polskiego Radia wicepremier pytany, jakie rozwiązania planuje, by opróżnić magazyny "zalane" ukraińskim zbożem, poinformował, że "jest zamiar wzmożenia eksportu". Zapowiedział spotkanie, które określił mianem "okrągły stół" ws. eksportu zboża.

,,Bardzo intensywny eksport, szczególnie pszenicy. Nie chcę mówić o technikaliach, ale są opracowywane pewne propozycje. Na początku przyszłego tygodnia chcę zrobić spotkanie, nazwijmy to "okrągłym stołem"" – przekazał szef MRiRW. 

Dodał, że rozwiązania "oczywiście będą kosztować", bo cena na światowych rynkach spadła.

Poinformował, że na spotkanie chce zaprosić firmy eksportowe, Krajową Grupę Spożywczą, wszystkie organizacje rolnicze, a także resort infrastruktury. 

,,Wszystkie dobre podpowiedzi są ważne. I też ważne, byśmy nie wymyślili czegoś, co nie będzie akceptowane przez którąkolwiek ze stron, a tych stron jest dużo, bo to przede wszystkim rolnicy, firmy skupujące, przetwórcze, eksportowe, Krajowa Grupa Spożywcza i strona rządowa" – podkreślił Kowalczyk.

okrągły stół ws. eksportu zboża

Zaznaczył, że najistotniejszym problemem jest wywiezienie ukraińskiego zboża z Polski. Dopytywany, jakie propozycje przedstawi do negocjacji podczas "okrągłego stołu", odparł, że będą to przede wszystkim propozycje eksportowe, kredytowe i magazynowe.

,,Będziemy chcieli wspomóc eksport, łącznie z wykorzystaniem potencjalnie pomocy humanitarnej dla krajów Afryki" – dodał Kowalczyk.

Wyraził też nadzieję, że w przyszłym tygodniu Komisja Europejska zaakceptuje jego propozycję dopłat dla rolników do tony zboża w wysokości od 150 do 250 zł, w zależności od regionu.

Najwyższe dopłaty mają być dla rolników z województw graniczących z Ukrainą: podkarpackiego i lubelskiego. Tam rolnicy będą mogli otrzymać 250 zł do sprzedanej tony pszenicy. W województwach: małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, podlaskim rolnicy otrzymają dopłatę 200 zł. Rolnicy z pozostałych województw otrzymają 150 zł.

Zobacz też: Spadki cen zboża w skupach to efekt zagranicznych spekulacji 

PAP/fot.MRiRW

swiatrolnika.info 2023