Talk icon

Informacje

15-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Kowalczyk: Wypowiedź Bidena ws. silosów jest interesująca

Kowalczyk

Wypowiedź prezydenta Bidena o zamiarach budowy tymczasowych silosów w Polsce przy granicy Ukrainy to bardzo interesujący pomysł – poinformował Henryk Kowalczyk.

Jednak na razie jest to wstępna deklaracja – dodał w oświadczeniu wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wicepremier zwrócił uwagę w swoim oświadczeniu, że deklaracja Bidena wymaga opracowania wielu szczególnych rozwiązań. Dodał, że "jednocześnie należy zwrócić uwagę, że realizacja tego typu inwestycji trwa około trzech-czterech miesięcy". 

Henryk Kowalczyk popiera pomysł prezydenta USA

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Zastrzegł, że będzie to wymagać czasu. Biden stwierdził, że jest to jeden ze sposobów, by uniknąć dalszego wzrostu cen żywności spowodowanego m.in. przez rosyjską agresję i blokowanie przez Rosję ukraińskich portów.

Wicepremier zwrócił uwagę w swoim oświadczeniu, że deklaracja Bidena wymaga opracowania wielu szczególnych rozwiązań. Dotyczą one m.in. lokalizacji, wielkości, infrastruktury dodatkowej, źródeł finansowania, spraw własnościowych i wielu podobnych kwestii.

"W mojej ocenie ewentualne silosy powinny być usytuowane tam, gdzie kończą się szerokie tory z Ukrainy. Wówczas łatwiej będzie można przeładować zboże i tym samym zwiększyć możliwości przeładunkowe. Przy obecnych możliwościach maksymalna ilość zboża, jaka może być przeładowywana w Polsce to ok. 1,5 mln ton, podczas gdy potrzeby Ukrainy wynoszą miesięcznie około 5 mln ton" - poinformował Kowalczyk.

Dodał, że "jednocześnie należy zwrócić uwagę, że realizacja tego typu inwestycji trwa około trzech-czterech miesięcy". 

Kowalczyk

Czytaj też: Rolnicy apelują do ministra rolnictwa w sprawie cen gazu i drożyzny

PAP/fot. tt Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023