Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Kowalczyk: Rolnicy dają nam pełne bezpieczeństwo żywnościowe

Kowalczyk

Wicepremier Henryk Kowalczyk uczestniczył w dożynkach diecezji płockiej i gminy Somianka, które odbywały się w Popowie Kościelnym.

Tradycyjnie rolnicy, ogrodnicy, sadownicy i pszczelarze dziękowali za tegoroczne plony. Po nabożeństwie wielobarwny korowód z licznymi, pięknie wykonanymi wieńcami dożynkowymi, przemaszerował na rynek, gdzie odbyła się świecka część uroczystości.

Kowalczyk podziękował polskim rolnikom

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył w ostatnią niedzielę w dożynkach diecezji płockiej i gminy Somianka, które odbywały się w Popowie Kościelnym.

,,To rok, który można nazwać obfitym jeśli chodzi o plony” – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Przypomniał jednak, by nie zapominać, że to rok bardzo szczególny: z wieloma problemami – od pandemii po wojnę na Ukrainie.

,,Kiedy siedzieliśmy zamknięci w domach, kiedy rolnicy polscy pokazali jak dobrze zabezpieczają polski naród w żywność, nastąpiła wojna w Ukrainie i ten dramat, który bardzo wyraźnie dotyka Ukrainy, ale te trudności związane z wojną dotykają również wszystkich rolników. To jest wzrost cen: energii, nawozów dla rolników, zaburzenie łańcuchów dostaw, groźba głodu w różnych regionach świata” – mówił wicepremier Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa podkreślił bardzo ważną rolę polskich rolników.

,,Istotne jest, że dają pełne bezpieczeństwo żywnościowe nam Polakom” – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

,,Proszę zatem, aby rolnicy przyjęli ode mnie, jako przedstawiciela rządu, wielkie słowa podziękowania, uznania za to, że możemy czuć się bezpieczni jeśli chodzi o żywność. Każdy docenia bezpieczeństwo militarne, energetyczne, może czasami nie docenia bezpieczeństwa żywnościowego, gdy tej żywności nie brakuje. Żywność produkowana w Polsce jest znakomita, ale też jest jej nadmiar, o czym świadczy ogromny eksport o wartości prawie 40 mld euro. To wszystko dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pracy rolników” – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Kowalczyk

Życzenia od ministra rolnictwa

Wicepremier zwrócił uwagę na trudności dla polskich rolników, jak choćby wynikające z rosnących cen nawozów.

,,Dlatego rząd stara się rolnikom pomagać w tych trudnościach m.in. poprzez dopłaty do: nawozów, trzody chlewnej, owoców. Po to, żeby te skutki w miarę możliwości łagodzić” – przypomniał wicepremier.

Wicepremier Henryk Kowalczyk uczestniczył także w dzieleniu wśród zebranych chleba upieczonego z pierwszej mąki z tegorocznych zbiorów. Odwiedził ponadto stoiska przygotowane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.

,,Życzę aby polscy rolnicy, również ich rodziny, czuli się w Polsce bezpiecznie, aby wszyscy wyrażający wdzięczność, pamiętali o nich w decyzjach i działaniach” – dodał szef resortu rolnictwa.

W Dożynkach w Popowie Kościelnym oprócz wiernych z diecezji płockiej wzięli udział także wierni z diecezji łomżyńskiej i warszawsko-praskiej.

Czytaj też: Dożynki, czyli czas podsumowań i radości dla rolników – historia święta

MRiRW/fot.MRiRW

swiatrolnika.info 2023