Talk icon

Informacje

15-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Kowalczyk: Przekazujemy KE zmieniony Plan Strategiczny WPR

plan strategiczny WPR

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk poinformował, że resort przekazał Komisji Europejskiej zmieniony Plan Strategiczny WPR.

Szef resortu rolnictwa dodał, że główną zmianą tego planu jest "znaczące podwojenie wydatków na dopłaty do dobrostanu zwierząt”. 22 grudnia 2021 r. projekt Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023–2027 został formalnie przekazany do Komisji Europejskiej. Plan będzie wspierać zrównoważony rozwój polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich.

Zmieniony Plan Strategiczny WPR przekazany KE

,,Dzisiaj przekazujemy Komisji Europejskiej zmieniony Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Ten plan jest już uzgodniony z Komisją Europejską" – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej Kowalczyk.

Zaznaczył, że "mogą się jeszcze zdarzyć jakieś techniczne czy drobne poprawki", jednak – jak dodał – generalnie założenia tego planu już nie będą ulegały zmianie.

Jak mówił szef resortu rolnictwa, zmieniony Plan Strategiczny WPR, który będzie przekazany w piątek, "uległ bardzo istotnym zmianom w stosunku do pierwotnego planu przekazanego w grudniu".

,,Od grudnia, kiedy przekazaliśmy ten pierwszy projekt planu, deklarowałem, że będziemy się bardzo długo i konsekwentnie wsłuchiwać się w opinię rolników, organizacji rolniczych, hodowców. Również mieliśmy uwagi i Komisji Europejskiej" – tłumaczył.

W ocenie Kowalczyka ten plan wychodzi naprzeciw potrzebom rolników.

,,Główną zmianą tego planu jest znaczące podniesienie, podwojenie wydatków na dopłaty do dobrostanu zwierząt - to jest jak gdyby główna część tej zmiany" – powiedział.

plan strategiczny WPR

Czytaj też: WPR i Zielony Ład – jaka przyszłość czeka europejskie rolnictwo

PAP/fot.MRiRW/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023