Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Kowalczyk: polityka utrzymania hodowli koni przynosi efekty

kowalczyk

Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jest zadowolony z poziomu tegorocznego czempionatu Pride of Poland. 

Widać bardzo wyraźnie, że polityka utrzymania hodowli koni, tego bardzo wysokiego poziomu w kraju, zaczyna przynosić znakomite efekty – skomentował w niedzielę wyniki czempionatów koni arabskich w Janowie Podlaskim (Lubelskie) wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Podczas briefingu prasowego wicepremier Kowalczyk nawiązał do 44. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi, który zakończył się w niedzielę po południu w Janowie Podlaskim.

Kowalczyk: Gratulacje dla prezes stadniny w Michałowie

"Jako minister rolnictwa bardzo się cieszę, że dominującą rolę odegrały tutaj spółki, którymi zarządza Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Ministerstwo Rolnictwa. I tutaj ogromne gratulacje dla pani prezes (Moniki Słowik – red.) i stadniny w Michałowie, która właściwie zgarnęła prawie całą pulę nagród – cztery czempionaty” – zaznaczył w Janowie Podlaskim Henryk Kowalczyk.

Odnosząc się do wyników czempionatów podkreślił, że „widać bardzo wyraźnie, że polityka utrzymania hodowli koni, tego bardzo wysokiego poziomu w kraju, zaczyna przynosić znakomite efekty”. "Mimo różnych kłopotów w przeszłości, teraz rzeczywiście idziemy bardzo mocno do przodu” – dodał minister rolnictwa, dodając, że na podium tegorocznego pokazu znalazły się również konie ze stadniny w Janowie Podlaskim.

Wyraził nadzieję również, że zwieńczeniem tego sukcesu będą kwoty uzyskane podczas aukcji koni arabskich Pride of Poland, która rozpoczęła się po godz. 17. „Liczę na bardzo wysokie kwoty, dlatego, że już wywoławcze ceny są odpowiednie, ale mam nadzieję, że tutaj zainteresowani będą w sposób absolutnie nieskrępowany ubiegać się o kupno odpowiednich koni” – powiedział Kowalczyk.

Czy te konie powinny zostać wystawione na aukcję?

Minister został również poproszony przez dziennikarzy o odniesienie się do zarzutów dotyczących tego, że na licytacje zostały wystawione także konie, które nie pozostawiły żadnego potomka, który byłby odpowiedniej jakości.

"Zawsze przy aukcji trzeba zachować równowagę pomiędzy tym, jakie konie się sprzedaje a pomiędzy tym, jaki materiał genetyczny się pozostawia. Myślę, że ta równowaga jest tutaj zachowana (…) Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że ta polityka jest prowadzona w sposób odpowiedzialny i dalekowzroczny, czyli nie sprzedajemy wszystkiego, co możemy sprzedać, tylko zachowujemy też odpowiedni materiał genetyczny, ale oczywiście do sprzedaży też przekazujemy wartościowe konie” – odpowiedział Kowalczyk.

44. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi trwał trzy dni w stadninie w Janowie Podlaskim. Do tegorocznego pokazu zgłoszono około 120 koni, zarówno ze stadnin państwowych - w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce – jak i należących do prywatnych właścicieli. Międzynarodowe jury oceniało konie w 11 klasach, w zależności od wieku, osobno klacze, osobno ogiery. Sędziowie oceniali m.in. budowę koni (głowę, tułów, kończyny), ale także ich zachowanie w ruchu.

Najlepszym koniem tegorocznego pokazu została siwa 4-letnia klacz El Esmera ze stadniny koni w Michałowie. Wygrała ona także Czempionat Polski klaczy starszych. Zdobyła również nagrody dodatkowe, m.in. uznana została za najpiękniejszą klacz pokazu.

Po południu w Janowie Podlaskim rozpoczęła się aukcja koni arabskich Pride of Poland. Licytowanych na niej będzie 20 arabów, w większości klacze wyhodowane w państwowych stadninach w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. Obecność potwierdzili kupcy m.in. Iranu, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, RPA, Izraela, Szwecji, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoch. W tym roku będzie można też licytować konie online.

W ubiegłym roku na aukcji Pride of Poland wylicytowano 14 koni za łączną kwotę blisko 1,6 mln euro. Najwyższe ceny na licytacji – po 450 tys. euro - osiągnęły dwa konie ze stadniny w Michałowie: gniady ogier Equator oraz siwa klacz Emandorissa.

Czytaj także: Pride of Poland 2021 oraz Narodowy Pokaz Koni Arabskich

PAP/fot. MRiRW

swiatrolnika.info 2022