Talk icon

Informacje

26-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Kowalczyk: Nie powtórzy się problem suszy, jak w 2018 i 2019 roku

Kowalczyk

Kowalczyk wziął udział w Toruniu, w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w konferencji "Bezpieczeństwo gospodarcze". 

Wicepremier w trakcie konferencji zapewnił, że nie powtórzy się w tym roku w Polsce problem suszy jak w 2018 i 2019 roku. Wskazał, że z optymizmem patrzy na tegoroczne plony. Ocenił, że pewnie nie będzie większych, niż zwykle plonów, ale najważniejszy jest brak zagrożenia większymi stratami.

Susza w Polsce

"Nie powtórzy się w tym roku w Polsce problem suszy jak w 2018 i 2019 roku" powiedział w sobotę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wskazał, że z optymizmem patrzy na tegoroczne plony.

Wicepremier Kowalczyk wziął dziś udział w Toruniu, w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej  w konferencji "Bezpieczeństwo gospodarcze". Obecni byli także m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Wszyscy zabrali głos w trakcie sympozjum.

Kowalczyk susza

Kowalczyk: Najważniejszy jest brak zagrożenia większymi stratami

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk powiedział, że bardzo groźny dla rolnictwa polskiego był początek maja, gdy było sucho, teraz sytuacja jest znacznie lepsza.

"Druga połowa maja i czerwiec znacznie poprawiły sytuację. Są jednak uprawy, które poniosły już nieodwracalne straty w pierwszej połowie maja. Nie powtórzy się sytuacja z roku 2018 i 2019, to już widać"  mówił wicepremier Kowalczyk.

Ocenił, że pewnie nie będzie większych, niż zwykle plonów, ale najważniejszy jest brak zagrożenia większymi stratami.

"Patrzymy z optymizmem na plony. Do tego są w Polsce odpowiednie zapasy zbóż. Musimy jednak patrzeć nie w perspektywie tygodni, ale wielu miesięcy, dlatego konieczne jest oczywiście gromadzenie zboża na drugą połowę roku"  powiedział wicepremier Kowalczyk. 

Czytaj też: Susza w Polsce negatywnie odbije się na globalnym rynku żywności

fot.gov.pl

swiatrolnika.info 2023