Talk icon

Informacje

25-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Kowalczyk: Najważniejsza pomoc Ukrainie w eksporcie zboża

kowalczyk

Najważniejsza jest teraz pomoc Ukrainie w eksporcie zboża – powiedział w środę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Podkreślił, że Polsce niedobór żywności nie grozi; mamy zapas w postaci eksportu, który możemy zmniejszyć, jeśli będzie to konieczne. Minister w wywiadzie dla programu III Polskiego Radia powiedział, że najważniejszym zadaniem, które stoi obecnie przez Polską i Unią Europejską jest wsparcie Ukrainy w eksporcie zbóż i żywności, który jest obecnie zablokowany przez wojnę.

Kowalczyk: Polsce niedobór żywności nie grozi

"Potrzeby eksportowe Ukrainy to ok. 4-5 mln ton miesięcznie, natomiast my możemy przewieść 1-2 mln ton, m.in. ze względu na ograniczenia w taborze kolejowym czy innym sprzęcie" – powiedział Kowalczyk. Zaznaczył jednak, że 12 maja UE wydała komunikat, w którym oświadczyła, że będzie wspierać eksport z Ukrainy, m.in. dostarczając samochody do transportu, wagony, maszyny do przeładunku oraz koordynując cały proces.

Minister zapewnił też, że Polsce niedobór żywności nie grozi. "Mamy zapas w postaci eksportu o wartości 40 mld zł, który – w razie konieczności – możemy nieco zmniejszyć" – powiedział.

Wicepremier krytykuje Orbana

Pytany o to, kiedy rząd podejmie decyzję o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej, wicepremier odpowiedział, że spodziewa się takiej decyzji w połowie lipca, ale – jak zaznaczył – będzie ona zależała od sytuacji geopolitycznej oraz na rynkach.

Kowalczyk powiedział też, że nie akceptuje słów Viktora Orbana, który oświadczył, że "wojna Węgier nie interesuje".

Czytaj także: Chorwacja chce udostępnić swoje porty Ukrainie. Zboże popłynie przez Adriatyk?

PAP/fot. MRiRW

swiatrolnika.info 2023