Talk icon

Informacje

26-11-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Mój resort będzie wspierał żywność ekologiczną

Kowalczyk

Ministerstwo rolnictwa będzie wspierało produkcję żywności ekologicznej, zachęcając rolników i przetwórców do jej wytwarzania – przekazał Henryk Kowalczyk. 

Wicepremier i minister rolnictwa dodał, że chodzi też o informowanie o walorach takich produktów. Jak wskazywał, rozwój upraw ekologicznych jest możliwy wtedy, gdy jest zbyt na żywność ekologiczną w formie przetworzonej. Jak mówił, ministerstwo będzie się starać, by sieci handlowe i sklepy wyznaczały półki z produktami ekologicznymi.

Ministerstwa planują szerszą promocję żywności ekologicznej

Kowalczyk podkreślił, że rozwój produkcji ekologicznej jest ważnym zadaniem dla ministerstwa rolnictwa. Mówił, że chodzi o to, by zdrowa żywność była dostępna, ale także o zobowiązanie wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu, w którym zapisano istotny wzrost upraw ekologicznych.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że Polska nie jest w czołówce krajów mających takie uprawy; w Polsce zajmują one zaledwie 3,5 proc. powierzchni gruntów uprawnych. W Planie Strategicznym 2023-2027 zaplanowano zwiększenie powierzchni upraw ekologicznych do 7 proc., ale najważniejszy nie jest wzrost upraw, ale pozyskanie produktów ekologicznych – przekonywał. Jego zdaniem ważne jest powiązanie produkcji upraw ekologicznych z produkcją konkretnych wyrobów.

Jak wskazywał, rozwój upraw ekologicznych jest możliwy wtedy, gdy jest zbyt na żywność ekologiczną w formie przetworzonej.

Minister zapewnił, że resort rolnictwa będzie wspierał produkcję ekologiczną m.in. poprzez dopłaty do upraw i edukację rolników. Wśród form pomocy wymienił też współfinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy przetwórstwa, w tym ekologicznego. 

"Prowadzę też rozmowy z ministerstwem edukacji, ministerstwem zdrowia po to, by intensywnie promować walory rolnictwa ekologicznego – zdrowotne i edukacyjne np. w szkołach, przedszkolach czy w szpitalach" – powiedział Kowalczyk.

Kowalczyk

Kowalczyk: Będziemy zabiegać o ekologiczne półki w sklepach

Jak mówił, ministerstwo będzie się starać, by sieci handlowe i sklepy wyznaczały półki z produktami ekologicznymi. Wspomniał też o inicjatywnie, by wspólnie z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych utworzyć sieć sklepów rolnictwa ekologicznego i produkcji leśnej; byłaby tam sprzedawana np. dziczyzna oraz produkty runa leśnego.

"Przygotowujemy w budynku ministerstwa taką placówkę handlową, gdzie wspólnie będzie prowadzona sprzedaż takich produktów" – powiedział Kowalczyk. Sklep ma powstać w siedzibie ministerstwa, w Warszawie na ul. Wspólnej, obok biura przepustek. Przeznaczone na ten cel pomieszczenie jest remontowane, a oferty z zapytaniem o chęć sprzedaży żywności eko rozesłano do producentów ekologicznych.

Minister powiedział PAP, że sprzedaż ruszy prawdopodobnie za kilka tygodni.

Kowalczyk zwrócił też uwagę, jak ważne jest przekazywanie wiedzy o produktach ekologicznych. Wyjaśnił, że chodzi o produkty kontrolowane "od pola do stołu", posiadające odpowiednie certyfikaty. Jak mówił, dotyczy to zarówno surowców, jak i produktów przetworzonych, które mają oznaczenia świadczące o produkcji ekologicznej, czyli zielony listek. Przekonywał, że dopiero takie oznaczenie, a nie nazwa "ekologiczny" jest gwarantem produktu ekologicznego.

Szef MRiRW podkreślił, że produkt jest ekologiczny wtedy, gdy został wyprodukowany bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin czy nawozów sztucznych, wytworzony z materiału genetycznego rolnictwa ekologicznego i przetworzony bez sztucznych dodatków oraz konserwantów.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski przypomniał, że w tym roku została uchwalona nowa ustawa dotycząca rolnictwa ekologicznego, a w Krajowym Planie Strategicznym zaplanowano większe dopłaty na ten cel, co ma zachęcać do podjęcia takiej produkcji.

Czytaj też: Kowalczyk: Rolnictwo jest dobrym miejscem, by rozwijać energię odnawialną

PAP/fot.gov/pixabay

swiatrolnika.info 2023