O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Kowalczyk: Jestem pełen niepokoju jeśli chodzi o głód na świecie

Kowalczyk

Niepokoi mnie postawa państw europejskich w sprawie korytarzy solidarnościowych do transportu ukraińskiego zboża – powiedział Henryk Kowalczyk w Karpaczu.

Szef resortu rolnictwa uczestniczył w panelu dyskusyjnym pt. „Bezpieczeństwo żywnościowe a wojna w Ukrainie. Czy grozi nam głód?”, który odbył się w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Razem z nim dyskutowali m.in. Mykola Solskyi, minister polityki rolnej i żywności Ukrainy oraz Iulian Chifu, doradca premiera ds. bezpieczeństwa i spraw strategicznych Rumunii.

Kowalczyk: Przez polską granicę przeszło około miliona ton zbóż

Wicepremier Kowalczyk zapewnił, że strona polska cały czas podejmuje wiele działań, aby rozwiązać problemy dotyczące transportu ukraińskiego zboża przez Polskę. Zwrócił przy tym uwagę, że poza deklaracjami ze strony Unii Europejskiej i prezydenta USA nic w tej kwestii się nie zmieniło. Nie ma żadnego wsparcia technicznego, które pozwoliłoby na zwiększenie przepustowości na granicy polsko-ukraińskiej. Możliwości techniczne przeładunku są ograniczone i Polska nie jest w stanie zwiększyć przepustowości na przejściach granicznych.

“Przez naszą granicę przeszło około miliona ton zbóż, ale to nie jest ilość, która by satysfakcjonowała wszystkich” – przyznał szef resortu rolnictwa.

Kowalczyk

Wicepremier o problemie głodu na świecie

Jestem pełen niepokoju, jeśli chodzi o kwestię głodu na świecie – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że brak korytarzy solidarnościowych i wsparcia technicznego na naszych przejściach granicznych z Ukrainą, a także susza na południu Europy oraz problemy ze zbożem w Indiach i niepewna sytuacja w Ukrainie, wymagają budowania alternatywnych, niezależnych od Rosji tras transportu zboża z Ukrainy.

“Lekceważenie problemu głodu może skutkować ewentualną falą migracji” – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Temat bezpieczeństwa żywnościowego jest jednym z najważniejszych tematów, obok bezpieczeństwa energetycznego czy rozwoju gospodarczego, które są omawiane na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Czytaj też: Kowalczyk: Trzeba budować korytarze wywozu zboża z Ukrainy

gov.pl

swiatrolnika.info 2023