Talk icon

Informacje

22-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Kowalczyk: Dobry urodzaj jabłek to będzie realny problem

Kowalczyk

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uważa, że dobry urodzaj jabłek będzie realnym problemem przy zamkniętych rynkach wschodnich.

Szef resortu rolnictwa dodał, że trwa szukanie nowych rynków zbytu m.in. w Afryce, Azji, głównie na jabłka deserowe. Wicepremier pytany o to, czy przetwórstwem będzie się zajmował w resorcie nowy wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, przyznał, że "widzi go" jako osobę zajmującą się energetyką, bo "ma w tej dziedzinie doświadczenie".

Kowalczyk o tegorocznych zbiorach jabłek

W czwartek szef resortu rolnictwa, pytany w Radiu Plus, czy tegoroczny urodzaj jabłek będzie dla rolników problemem, powiedział, że spotkał się z branżą sadowniczą, z przetwórcami.

,,Myślę, że dobry urodzaj to będzie realny problem" – ocenił Kowalczyk w radiowej audycji.

Wicepremier zwrócił uwagę, że od wiosny zamknięte są rynki wschodnie.

,,Wobec tego będzie nadmiar na (naszym – PAP) rynku. Poszukujemy intensywnie kolejnych rynków zbytu na jabłka deserowe" – wskazał wicepremier, wymieniając w tym kontekście kraje Afryki Północnej, Azji – Malezję, a także Egipt i Europę.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że na unijnym rynku Polska konkuruje z dużą produkcją europejską.

Minister pytany o to, czy w związku z tegorocznym urodzajem ceny jabłek w skupie będą niższe niż w ub.r., wyraził nadzieję, że ceny nie będą niższe niż w ubiegłym sezonie, "dlatego że będziemy czynić starania, aby to, co jest nadwyżką, było przeznaczone do przetwórstwa, czyli na koncentrat jabłkowy, na soki - bo to jeszcze można dobrze sprzedawać".

,,Nasze wysiłki będą szły w tym kierunku, żeby wydłużyć sezon przetwórczy po to, by ceny nie spadły dramatycznie" – zapowiedział.

Kowalczyk

Co z Januszem Kowalskim?

Kowalczyk pytany o to, czy przetwórstwem będzie się zajmował w resorcie nowy wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, przyznał, że "widzi go" jako osobę zajmującą się energetyką, bo "ma w tej dziedzinie doświadczenie". Podkreślił, że "energia ma wielkie znaczenie w przetwórstwie".

,,Zarówno dostarczanie energii dla rolnictwa, jak i produkowanie energii odnawialnej przez rolników jako dodatkowe źródło dochodu - to są te dwa elementy" – powiedział.

W połowie września wicepremier Kowalczyk wręczył Januszowi Kowalskiemu powołanie na stanowisko wiceministra rolnictwa. Kowalski został także powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych.

Czytaj też: Branża drobiarska liczy na wsparcie ze strony wiceministra Kowalskiego

PAP/fot.MRiRW

swiatrolnika.info 2023