O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Kowalczyk: ASF nie stanowi znaczącego zagrożenia dla hodowli przyzagrodowej

Kowalczyk ASF

Henryk Kowalczyk w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że wirus ASF nie stanowi znaczącego zagrożenia dla hodowli przyzagrodowej.

Lęk przed rozprzestrzenieniem się ASF-u przy hodowli przyzagrodowej jest niepotrzebny – ocenił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Podkreślił, że małe gospodarstwa nie będą całkowicie zwolnione z zasad bioasekuracji.

Kowalczyk: Lęk przed ASF w niewielkich hodowlach jest niepotrzebny

"Myślę, że lęk przed rozprzestrzenieniem się ASF-u przy hodowli przyzagrodowej jest zupełnie niepotrzebny" – ocenił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. W ten sposób odniósł się do apelu Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF o odrzucenie zmian w rozporządzeniu w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach utrzymujących do 10 sztuk świń na użytek własny.

W ocenie szefa resortu rolnictwa zmiana zasad bioasekuracji w tych gospodarstwach nie zmienia w żaden sposób sytuacji w większych gospodarstwach.

"Tam i tak należy się trzymać bioasekuracji. Myślę, że ta bioasekuracja do tej pory była skuteczna. Tę bioasekurację również będą stosować te małe gospodarstwa" – stwierdził Kowalczyk. 

"To nie jest tak, że tam świnie będą hodowane na wolnym wybiegu, albo na wolnym wypasie (...). Z pewnego niezrozumienia – myślę – że wynika to stanowisko" – dodał.

Kowalczyk ASF

Henryk Kowalczyk ocenił, że sytuacja epidemiologiczna zezwala na zmniejszenie wymagań w zakresie bioasekuracji w gospodarstwach do 10 sztuk, podkreślił jednak, że nie będą one całkowicie zwolnione z zasad bioasekuracji. Zauważył, iż w przypadku niezachowania zasad bioasekuracji, hodowca sprowadzi ASF do swojego gospodarstwa, co będzie dla niego szkodą.

Zobacz także: Kołakowski: W tym roku wirus ASF jeszcze nie zaatakował

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023