Talk icon

Informacje

31-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Koszty produkcji w sektorze ogrodniczym na Ukrainie mocno wzrosły

koszty produkcji

Koszty produkcji w sektorze ogrodniczym na Ukrainie sporo wzrosły. Eksperci określają wzrost rzędu 30%.

Taras Melnyk, dyrektor ogrodnictwa w Gospodarstwie Gadz wskazuje, że przez wojnę, wyższe ceny paliw, pestycydów, a także przez skomplikowaną logistykę koszty jabłek jest większy w porównaniu z ubiegłym rokiem o 30%. Jak na razie sytuacja nie ulega stabilizacji, dlatego może dojść do większych komplikacji w tym sektorze.

Wzrosły koszty produkcji w ukraińskim sektorze ogrodniczym

W komentarzu dla AgroTimes Taras Melnyk, dyrektor ogrodnictwa w Gospodarstwie Gadz powiedział, że przez wojnę, wyższe ceny paliwa, pestycydów, zwiększone koszty pracy, wyższe ceny i bardziej skomplikowaną logistyką, koszt produkcji w sektorze ogrodniczym na Ukrainie wzrósł o 30%. 

"Porównując sytuację z ubiegłym rokiem, koszt uprawianych produktów wzrośnie o 30%, co wiąże się ze wzrostem cen paliw i smarów, pestycydów oraz wzrostem płac pracowników. Ponadto pojawiają się poważne problemy z logistyką, kilkukrotnie wzrosły opłaty za transport owoców na terenie kraju".

koszty produkcji owoce

Problemy eksportowe

Melnyk dodał, że rosnące koszty produkcji to nie jedyny problem. Ukraiński sektor ogrodniczy przez brak prężnie działających portów musi również szukać nowych szlaków transportowych.

To samo można powiedzieć o eksporcie, bo Odessa była dla nas głównym hubem eksportowym, a dziś musimy szukać nowych szlaków transportowych, z portami w Rumunii, Polsce czy we Włoszech, aby nasze produkty mogły trafić do konsumenta końcowego w Zatoce czy Singapurze” – powiedział.

Ekspert wskazał również, że ogrodnicy muszą stosować nowoczesne metody uprawy, mieć optymalną ochronę i nawozy,  terminowe zbiory i jakościowe przygotowanie nasadzeń na zimę, aby odnieść sukces. 

Czytaj również: Ukraiński producent Ostchem podniósł ceny nawozów mineralnych

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022