Talk icon

Informacje

03-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Koszmar znowu się zaczyna. Wykryto kolejne ognisko ASF

ASF

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu kolejnego ogniska ASF. Trzynaste ognisko choroby w tym roku wykryto w woj. zachodniopomorskim.

W gospodarstwach, w których wykryto ognisko wirusa, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Kolejne ognisko ASF

Ognisko ASF nr 2022/13 wyznaczono 30 lipca 2022 r. na podstawie wyników laboratoryjnych uzyskanych z PIWet-PIB Puławy. Ognisko zostało potwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 58 świń (37 tuczników, 15 loch, 6 knurów), położonym w miejscowości Chojna, w gminie Chojna, powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie, na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku I do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. Jednak kraj, w którym wystąpi afrykański pomór świń, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od  świń.

asf

Czytaj też: Edward Siarka: Skutecznie redukujemy populację dzików walcząc z ASF

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023