Talk icon

Informacje

10-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Kosiniak-Kamysz: Polscy przedsiębiorcy stoją w obliczu katastrofy

Kosiniak-Kamysz

Dzisiaj polscy przedsiębiorcy stoją w obliczu katastrofy – mówił w poniedziałek w Krakowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że jego formacja, oraz przedsiębiorcy, oczekują od rządu natychmiastowych działań zmierzających do zatrzymania podwyżek cen energii. Jak wyjaśnił, propozycje PSL z jednej strony zamrażają ceny energii, z drugiej odblokowują zieloną energię. "To chęć współdziałania, pokazania jak rozwiązać trudną sytuację" – zaznaczył.

PSL zgłosił projekt ustawy zamrażającej ceny energii

Szef ludowców poinformował dziennikarzy, że 22 sierpnia wraz z przedsiębiorcami zgłosił projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla mikro i małych przedsiębiorstw, następnie wniosek o rozszerzenie tej ustawy o większe przedsiębiorstwa i o zamrożenie cen gazu.

"Niewiele się wydarzyło ze strony rządzących od tego czasu. Pomimo wielokrotnych próśb na konwencie seniorów, na prezydium Sejmu, ten projekt nie został rozpatrzony" – mówił Kosiniak-Kamysz.

Jak wyjaśnił, propozycje PSL z jednej strony zamrażają ceny energii, z drugiej odblokowują zieloną energię. "To chęć współdziałania, pokazania jak rozwiązać trudną sytuację" – zaznaczył.

Kosiniak-Kamysz

Kosiniak-Kamysz: Oczekujemy natychmiastowego działania

Podkreślał, że podwyżki cen energii i gazu są bolączką przedsiębiorców, którzy – zaznaczył prezes PSL – "dzisiaj stoją w obliczu katastrofy", zwolnień pracowników, utraty dorobku życia, niemożności spłaty kredytów.

"Oczekujemy natychmiastowego rozpatrzenia naszego projektu ustawy i projektów ustaw zgłaszanych przez inne formacje opozycyjne. (…) Oczekujemy natychmiastowego zahamowania horrendalnych podwyżek cen energii i gazu, zamrożenia cen energii, zamrożenia cen gazu" – mówił Kosiniak-Kamysz.

W jego ocenie wysokie ceny energii i gazu mogą być efektem "żerowania i zbijania kapitału na polskich obywatelach i firmach przez spółki Skarbu Państwa, spółki energetyczne zarządzane przez pana Jacka Sasina".

24 września wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział wniesienie pod obrady rządu projektu rozwiązań, które dotyczyć będą opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Wyjaśnił, że ten "bardzo wysoki" podatek przyniesie do budżetu państwa ponad 13 mld zł. W sobotę, 1 października Sasin zadeklarował, że w ciągu dwóch tygodni powinny powstać konkretne przepisy.

Czytaj też: Kowalczyk: Regulacje dotyczące cen prądu dla samorządów w tym tygodniu

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023