O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Kosiniak-Kamysz: nie obawiajmy się przewozu ukraińskiego zboża przez Polskę

kosiniak-kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz jest zdania, że ukraińskie zboże nie stanowi zagrożenia dla sytuacji ekonomicznej polskich rolników. 

Zapotrzebowanie na zboże na świecie jest ogromne i nie obawiałbym się przewozu ukraińskiego zboża przez Polskę; nie wpłynie to w znaczący sposób na sytuację polskich rolników – ocenił w środę szef PSL Władysław Kosiniak Kamysz.

Kosiniak-Kamysz: wahania cen mogą wystąpić

Lider PO Donald Tusk, odwiedzając w poniedziałek gospodarstwo rolne na Dolnym Śląsku, zwrócił uwagę na konkurencję produktów rolnych z Ukrainy. Polityk ocenił, że część ukraińskiego zboża, które ma być transportowane przez Polskę m.in. do krajów Afryki Północnej, może pozostać w naszym kraju i może być taniej sprzedawana, co będzie niekorzystne dla polskich rolników.

O te słowa zapytany został w środę w rozmowie z wp.pl szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk odpowiedział, że zapotrzebowanie na zboże na świecie jest ogromne i nie obawiałby się przewozu ukraińskiego zboża przez Polskę, bo to pozwoli, by Ukraina cały czas mogła kontynuować swoją działalność rolniczą.

"Nie wpłynie to w znaczący sposób na sytuację polskich rolników, tak jak to było opisywane. Oczywiście jakieś wahania ceny mogą wystąpić i one odbiją się wtedy też pozytywnie dla konsumentów" – zaznaczył.

Kosiniak-Kamysz o wyborach samorządowych

Lider ludowców był zapytany też o propozycję PiS przesunięcia wyborów samorządowych na 2024 rok. Odpowiedział, że o podwójnych wyborach w 2023 roku - samorządowych i parlamentarnych – było wiadomo od czterech lat.

"Nie ma żadnego merytorycznego argumentu za przesunięciem wyborów. Są argumenty polityczne, partyjne, koniunkturalne" – ocenił Kosiniak-Kamysz. Dodał, że PSL nie poprze projektu ustawy w tej sprawie, jeśli trafi on do parlamentu.

O pomyśle przesunięcia wyborów samorządowych mówił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). "Jesteśmy zdecydowani zaproponować ustawę, która przesunie termin wyborów samorządowych o pół roku" – powiedział. 

Dodał, że gdyby ustawa weszła w życie, to wybory samorządowe odbyłyby się prawdopodobnie wiosną 2024 r. "Pytanie czy razem z wyborami europejskimi, które przypadają w maju, czy trzeba będzie je rozdzielić" – zauważył Terlecki. Decydujący głos w tej sprawie ma mieć PKW.

Lider Ludowców o naczelniczce poczty

Kosiniak-Kamysz był też pytany o sprawę naczelniczki poczty z Pacanowa (Świętokrzyskie), którą czekają surowe konsekwencje za to, że pożaliła się ministrowi w KPRM ds. samorządu Michałowi Cieślakowi na drożyznę.

"To jest kompromitacja. On (Cieślak – red.) nie powinien podać się do dymisji, on powinien być natychmiast zdymisjonowany" - odpowiedział szef ludowców. Dodał, że jest to przykład oderwania władzy od rzeczywistości i natychmiast powinna zostać podjęta dymisja, odejście i przeprosiny ministra.

Redakcja portalu wyborcza.pl w Kielcach napisała we wtorek, że wybrany do Sejmu ze świętokrzyskiej listy PiS poseł Partii Republikańskiej i minister w KPRM przyszedł na pocztę w Pacanowie, by odebrać listy. Naczelniczka poczty w rozmowie z gazetą przyznała, że kiedy go rozpoznała, pożaliła mu się na obecną sytuację związaną z drożyzną. "W błyskawicznym tempie została wezwana +na dywanik+. Usłyszała, że zostanie zwolniona" – podał portal.

Cieślak tłumaczył, że podczas wizyty na poczcie był uczestnikiem zachowania naczelnik, "które nie licuje z powagą piastowanego urzędu". Według ministra kobieta "używała wulgaryzmów oraz słów nieprzystających urzędnikowi państwowemu". Dodał, że o okolicznościach w trybie regulaminowym powiadomił przełożonego naczelniczki. 

Czytaj także: Prezes PSL: Oczekujemy obniżenia marży przez PKN Orlen

PAP/fot. wikimedia

swiatrolnika.info 2023