O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-03-2020

Autor: Adam Szewczyk

Koronawirus w rolnictwie – ministerstwo wydało instrukcje

Koronawirus w rolnictwie

Koronawirus w rolnictwie zbiera swoje żniwo. Resort rolnictwa wydał w tej sprawie instrukcje, którym rolnicy – zgodnie z zaleceniami – powinni podlegać przez okres minimum 14 dni. Ustalenia dotyczą osób odbywających kwarantannę na terenie gospodarstwa.

Koronawirus w rolnictwie – jak odbyć domową kwarantannę?

Koronawirus w rolnictwie nakłada na rolników objętych przymusową kwarantanną dodatkowe obostrzenia. Ministerstwo rolnictwa przypomina, że rolników koronawirus w rolnictwie receobowiązuje wówczas zakaz opuszczania terenu gospodarstwa. Kwarantanna spowodowana wystąpieniem koronawirusa w rolnictwie nie przeszkadza jednak w zajmowaniu się żywym inwentarzem. Gospodarze mogą także wykonywać prace polowe. Resort przypomina również, że choroba nie przenosi na człowieka przez zwierzęta, a one same nie stanowią wektora przenoszenia wirusa.

Koronawirus w rolnictwie – co jest zakazane podczas kwarantanny?

W przypadku kwarantanny spowodowanej wystąpieniem koronawirusa w rolnictwie obowiązuje całkowity zakaz wychodzenia do sklepu, spotykania się z innymi osobami czy zapraszania takich osób do domu. W przypadku mieszkania z rodziną, należy ograniczyć kontakt oraz w miarę możliwości zachować od domowników odstęp minimum dwóch metrów. Aby koronawirus w rolnictwie nie przenosił się na inne osoby należy również używać oddzielnych naczyń i – w miarę możliwości – korzystać z innej łazienki. Ważne jest także częste wietrzenie mieszkania i bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Osoba objęta kwarantanną powinna także regularnie mierzyć temperaturę ciała.

Czytaj także: Szczepionka na koronawirusa z tytoniu? Lek w fazie testów!

Koronawirus w rolnictwie – co, gdy wystąpią objawy choroby?

W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem lub z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną albo zgłosić się na oddział zakaźny najbliższego szpitala, unikając transportu publicznego (jeśli to możliwe swoim samochodem). Aby koronawirus w rolnictwie nie rozprzestrzeniał się, koniecznie należy udzielić informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dziwić nie powinny także ewentualne wizyty patroli policyjnych. Resort rolnictwa przypomina, że za złamanie kwarantanny obowiązuje kara w wysokości 30 tysięcy złotych. Samo egzekwowanie saknkcji będzie z kolei przebiegać wyjątkowo restrykcyjnie. 

minrol/jac.fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023