Talk icon

Informacje

02-02-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kormorany i tracze nurogęsi zimują na rzece Prośnie

Kormorany

Kormorany i 30 sztuk traczy nurogęsi, które są pod ochroną, zimują na rzece Prośnie na Kanale Bernardyńskim w Parku Miejskim – poinformował na swoim profilu kierownik kaliskiego schroniska dla zwierząt Jacek Kołata. Kołata poinformował, że kormoran "przez wiele lat był tępiony niemiłosiernie z uwagi na szkody jakie wyrządzał w gospodarce rybackiej. Później objęto go ochroną, a teraz częściowo tę ochronę ograniczono".

Kormorany lubią Polskę

W 2020 r. – jak informuje Kołata – na terenie kraju gniazdowało łącznie 28 007 par kormorana w 70 koloniach. "W porównaniu do 2019 r. całkowita liczebność kormorana w Polsce spadła o 4 procent i jest to niewątpliwie efekt ograniczenia jego ochrony" – ocenił.kormorany 22

Kormoran zjada od 400 do 500 gramów ryb na dzień, a sam waży od 1600 do 3200 gramów. "To tak, jakby człowiek zjadał codziennie żywność o wielkości od 1/6 do 1/3 swojej wagi" – zauważył kierownik schroniska.

Ptak potrafi zjeść rybę, której wielkość dochodzi do 50 cm. "Najczęściej wybiera jednak ofiary nie większe niż 20 cm. Zdarza się, że połknięcie większej zdobyczy zajmuje mu ponad godzinę. Jego apetyt nie zna granic" – dodał.

Z kolei tracz nurogęś jest objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Tych ptaków na Kanale Bernardyńskim Jacek Kołata doliczył się 30.

"Młode opuszczają gniazdo zaraz następnego dnia po wykluciu i już do niego nie wracają - widocznie nie lubią swoich domów. Samce mają zielone, a samice brązowe głowy" – napisał.

Czytaj także: Hodowcy norek spod Kartuz muszą wybić norki, a Puda nie da im odszkodowań! Duńczycy dostali 11 mld zł!

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023