O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Konopie włókniste w przemyśle i ich szerokie zastosowanie

Konopie

Konopie przemysłowe i ich zastosowania. Zobacz jak, wykorzystuje się odmiany siewne w branży budowlanej, papierniczej, farmaceutycznej, Beauty i innych dziedzinach.

Odmiany siewne to jednoroczne rośliny, które rosną szybko praktycznie w każdych warunkach, bez użycia pestycydów. Ich łodygi zawierają wytrzymały włókna, które można wykorzystać na wiele sposobów. Już w starożytności używano łodyg i obecnych w nich włókien i celulozy podczas produkcji papieru.

Zastosowanie konopi włóknistych w przemyśle

Wielu osobom konopie kojarzą się z narkotykami. To uogólnienie może być krzywdzące dla rolników i osób zajmujących się przemysłowym przetwórstwem Cannabis Sativa. Z siewnej odmiany kontrowersyjnej rośliny nie można wyprodukować marihuany, lecz można ją wykorzystać w produkcji biodegradowalnych materiałów i ekologicznych tworzyw. O przemysłowe zastosowania konopi włóknistej zapytaliśmy założyciela sklepu konopnego VaporRoom oferującego suplementy z kannabinoidami.

Zastosowania konopi w przemyśle

Konopie siewne to jednoroczne rośliny, które rosną szybko praktycznie w każdych warunkach, bez użycia pestycydów. Ich łodygi zawierają wytrzymały włókna, które można wykorzystać na wiele sposobów. Kwiaty konopne obfitują w substancje wykazujące terapeutyczne właściwości, które można wykorzystać w branży Beauty & Wellness i medycynie. Nasiona konopne bogate są w białko roślinne i składniki odżywcze używane podczas produkcji suplementów diety. Unikalna budowa i skład krzewów nadają konopiom zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach przemysłu.

Konopie

Czy papier konopny uratuje drzewa?

Z włókien konopnych można produkować papier. Nie jest on miękki jak chusteczki, lecz odznacza się wysoką odpornością mechaniczną. Konopny papier można z powodzeniem użyć jako surowiec do wytwarzania kartonów, opakowań, ulotek, wizytówek, toreb ekologicznych toreb na zakupy i innych produktów, które powinny być trwałe. Tylko niewielka część przemysłu papierniczego korzysta z konopi nawet pomimo faktu, że pozyskiwanie pulpy z łodyg cannabis jest szybsze, tańsze i bardziej przyjazne środowisku, niż wykorzystywanie drewna. Dodatkowo, uprawa konopi na papier pozwoliłaby ograniczyć masową wycinkę lasów.

Konopne tekstylia

Konopie włóknista może posłużyć jako surowiec do produkcji tkanin. Materiały z włókien konopnych są solidne, przepuszczają powietrze i chłoną wilgoć. Pierwsze jeansy Levi's powstały właśnie z tkaniny konopnej. Obecnie możliwości produkcyjne wykraczają daleko poza odzież roboczą. Miękkie koszule i tuniki z oddychającego materiału doskonale sprawdzają się w ciepłe, słoneczne dni. Dzianina z cannabis jest przyjemna w dotyku, a pozyskiwanie jej z przemysłowych upraw konopi jest finansowo korzystne.

Konopie w branży budowlanej

Ocieplanie budynków konopnym zamiennikiem styropianu to nie nowość. Taki materiał doskonale izoluje ściany. Konopie można zastosować nie tylko jako element termoizolacji, ale i podstawowy surowiec konstrukcyjny. Hempcrete, czyli beton konopny to żaroodporny i lekki materiał budowlany. Nadaje się na zaprawę budowlaną, lecz można z niego wytwarzać też cegły i pustaki. Na dzień dzisiejszy technika wykonania betonu z cannabis jest świeża, a koszty produkcji są wysokie. Rozwój technologii z pewnością obniży koszty i pozwoli wykorzystywać konopie w budowlance na szeroką skalę.

Żywność konopna

Przetwory z konopi już dziś można kupić w dobrze wyposażonych supermarketach. Z nasion cannabis wytwarza się olej spożywczy, mąkę, a nawet spożywa się je w postaci ziarna prażonego na patelni. Na sklepowych półkach często znaleźć można ciastka i czekolady z charakterystycznym zielonym liściem. Konopne wyroby spożywcze są zdrowe, bogate w składniki odżywcze i modne, dlatego przemysł spożywczy chętnie po nie sięga.

Rynek suplementów diety sięga po konopie siewne

Ekstrakty z kwiatostanów konopi zawierają kannabinoidy, czyli roślinne odpowiedniki ludzkich neuroprzekaźników. Suplementy z kannabidiolem szturmem zdobywają branżę suplementów diety. Konopne olejki CBD, pasty i kremy przeciwzapalne z kannabidiolem można kupić legalnie i bez recepty. Ich popularność rośnie w wysokim tempie, o czym świadczy mnogość sklepów konopnych i wysp w galeriach handlowych handlujących wyrobami z CBD.

Branża farmaceutyczna i konopie włókniste

Konopie mają zastosowania lecznicze, a najlepszym dowodem na to są leki na receptę, których głównymi składnikami aktywnymi są kannabinoidy. Kannabidiol (CBD) jest substancją czynną biologicznie i najważniejszym komponentem lekarstwa o nazwie Epidioleks. Środek ten został zatwierdzony przez FDA jako bezpieczny i skuteczny lek na padaczkę. Szersze zastosowanie medyczne konopi przypada związkowi THC występującemu w medycznej marihuanie. Lista chorób leczonych podczas waporyzacji suszu jest długa.

Biodegradowalne tworzywa i biopaliwa konopne

Przemysł chemiczny coraz chętniej używa konopi do wytwarzania bioplastiku. Tworzywo konopne jest solidne i ekologiczne, dlatego mogłoby z łatwością zastąpić polimery i zahamować proces zaśmiecania planety. Okazuje się, że rośliny Cannabis mogą stanowić alternatywę dla paliw kopalnych. Biopaliwa konopne już dziś mogą konkurować z rzepakiem, a w przyszłości powinny przyczynić się do spadku wydobycia ropy naftowej.

Konopie a przemysł kosmetyczny

Nie wolno zapominać o branży Beauty. W konopiach zawartych jest wiele substancji odżywczych, które poprawiają wygląd skóry. Cannabis jest bogatym źródłem antyoksydantów hamujących proces starzenia komórek. Zdrowe tłuszcze pozwalają dobrze nawilżyć naskórek. Nie dziwi więc, że w drogeriach sprzedaje się kremy konopne, balsamy do ciała, serum do twarzy i środki do higieny z wyciągiem z kwiatostanów.

Konopie w przemyśle kiedyś i dziś

Konopie wykorzystywano w przemyśle od niepamiętnych czasów. W starożytności używano łodyg i obecnych w nich włókien i celulozy podczas produkcji papieru. Wykorzystywano je też do wytwarzania lin i wytrzymałego płótna. Już tysiące lat przed naszą erą doceniano ich lecznicze właściwości i możliwość zastosowania konopi w medycynie ludowej. Gdy odkryto psychoaktywne działanie konopi indyjskich, stosowano je w obrzędach religijnych. W czasach nowożytnych konopie siewne były powszechnie uprawiane dla przemysłu. Dopiero XX wieczna wojna z narkotykami uniemożliwiła kultywację także niepsychoaktywnej odmiany konopi. Dziś Cannabis wraca do łask, a zwrot z inwestycji w uprawę przynosi zyski rzędu 15000 złotych z hektara. fala popularności kannabinoidów otworzyła drzwi dla budownictwa, tekstyliów i innych dziedzin, dlatego coraz więcej firm decyduje się przetwarzać konopie na potrzeby przemysłu. Czas pokaże, czy chwast wyprze szkodzące przyrodzie praktyki.

Czytaj też: Konopie siewne – Nadchodzi ich era? Polska ma tu duży potencjał

swiatrolnika.info 2023